"Myslím, že pro východní Evropu by bylo moudré uvažovat o jádru, protože by jim to pomohlo snížit závislost na vnějších silách a zahraniční politice," řekl předseda Americké nukleární společnosti Donald Hoffman.
Hlavy zemí Evropské unie se na dnešním summitu shodly, že si přejí posílit energetickou bezpečnost a snížit závislost na zdrojích z Ruska. Reagují tím na krizi mezi Ruskem a Ukrajinou, která ohrožuje dodávky ruského plynu přes tuto zemi do Evropy v situaci, kdy EU uvalila na Moskvu sankce ze připojení Krymu.
Jaderný průmysl, jehož vyhlídky zasáhla havárie japonské elektrárny Fukušima před třemi lety, nyní zdůrazňuje své výhody v podobě domácí produkce čisté energie ve srovnání s dováženým plynem a "špinavým" uhlím.
"Může to vést k přehodnocení (jaderné energetiky z hlediska energetické nezávislosti," řekl Christophe Behar z francouzského střediska pro jaderný výzkum (CEA). Francouzský výrobce jaderných reaktorů Areva a jeho americko-japonský konkurent Westinghouse chtějí dodávat reaktory zemím jako je Polsko nebo Česká republika, které plánují stavbu jaderných elektráren.
"První známky problémů na Ukrajině sehrály roli už například v rozhodnutích Británie o energetické politice," řekl provozní ředitel Arevy Philippe Knoche. Británie loni zadala konsorciu Arevy, EDF a čínských firem kontrakt na vybudování první nové jaderné elektrárny v Evropě od havárie ve Fukušimě.
Někteří jiní delegáti vyjadřovali ohledně expanze jádra ve východní Evropě pochybnosti. "Nevidím to optimisticky," řekl Daneš Burket, který je i manažerem společnosti ČEZ. "Navíc v USA je dostatek břidlicového plynu a v případě vysokých cen v Evropě se dá dovážet. Záleží to ale na exportní strategii USA," řekl. Americká vláda zatím vývoz zkapalněného zemního plynu (LNG) brzdí, ukrajinská krize ale výrazně zvýšila tlak na urychlené povolování nových terminálů.
"Problém s plynem (dovozem z Ruska přes Ukrajinu) je velmi krátkodobý, nevidím, jak by v tom jaderné odvětví mohlo pomoci," řekl Jean Van Vyve z belgické společnosti Electrabel, kterou vlastní francouzská GDF Suez. Připomněl, že infrastruktura dodávek tepla ve východoevropských zemích je založena na ropných produktech, uhlí a plynu, nikoli na elektrické energii.