Západní země kvůli postupu Moskvy vůči Ukrajině uvalily sankce na vybrané ruské představitele a pohrozily rovněž možnými hospodářskými sankcemi vůči Rusku. "Sankce zatím nemají významnější ekonomický charakter, ale samotné zhoršující se vztahy (se západními zeměmi) jsou výrazně negativním faktorem pro hospodářský růst," uvedl Klepač.
Ministerstvo rovněž předpokládá, že meziroční míra inflace by se v březnu mohla kvůli slabší domácí měně vyšplhat až na sedm procent z únorových 6,2 procenta. Počítá také s čistým odlivem kapitálu z Ruska v objemu 65 až 70 miliard dolarů (1,3 až 1,4 bilionu Kč) během prvního čtvrtletí, napsala agentura Reuters.
Tempo růstu ruské ekonomiky již loni prudce zpomalilo na 1,3 procenta ze 3,4 procenta v předchozím roce. "Nebude tu recese, ale máme tu problém stagnace," uvedl Klepač. Podle šéfa společnosti Sberbank Germana Grefa nicméně riziko recese ruské ekonomiky "bohužel existuje". "Současná situace má negativní dopad na ekonomiku po celém světě, v Rusku i v Evropě," upozornil Gref, který byl v minulosti ruským ministrem hospodářského rozvoje.
Klepačův kolega Sergej Beljakov již před týdnem připustil, že ruská ekonomika vykazuje jasné známky krize. "Ruská ekonomika měla potíže již před nárůstem geopolitického napětí kolem Ukrajiny," uvedl nedávno hlavní ruský ekonom banky HSBC Alexandr Morozov. "Možné hospodářské a finanční sankce vůči Rusku posilují nejistotu," dodal.