Index spotřebitelské nálady pro duben zůstal beze změny na 8,5 bodu. Index je založen na průzkumu mezi zhruba dvěma tisícovkami lidí, který se uskutečnil ještě před připojením ukrajinského poloostrova Krym k Rusku, upozornila agentura Reuters.
Ukrajinská krize by podle analytika GfK Rolfa Bürkla mohla zmírnit optimismus spotřebitelů ohledně vyhlídek německé ekonomiky, a to zejména v případě uvalení tvrdších hospodářských sankcí na Rusko. "V takovém případě by byl negativní dopad na spotřebitelskou důvěru velmi pravděpodobný," uvedl Bürkl.
Prozatím se však podle GfK zvyšuje ochota německých spotřebitelů utrácet, a to zejména díky dobré situaci na trhu práce. To podporuje očekávání vlády, že soukromá spotřeba v letošním roce zůstane hlavním motorem růstu německé ekonomiky.
V loňském roce se soukromá spotřeba v Německu zvýšila o 0,9 procenta, zatímco hrubý domácí produkt vzrostl pouze o 0,4 procenta. To je nejpomalejší tempo od globální finanční krize v roce 2009. Společnost GfK potvrdila, že v letošním roce očekává zrychlení růstu soukromé spotřeby na 1,5 procenta.
Německé obchodní a průmyslové svazy nicméně varují, že zavedení hospodářských sankcí proti Moskvě by vážně poškodilo německou ekonomiku a ohrozilo statisíce pracovních míst v německých firmách, které s Ruskem obchodují.