Druhou nejvýznamnější skupinou podpor byly dotace v rámci Programu rozvoje venkova, na které bylo vyplaceno 11 miliard korun, z toho 8,6 miliardy z peněz EU, 2,4 miliardy ze státního rozpočtu. Na společnou organizaci trhu směřovalo 460 milionů korun, na Operační program Rybářství 72 milionů Kč.
Žádostí o přímé platby, které se vyplácejí na hektar obhospodařované půdy, obdržel fond loni 28.500. Na hektar bylo žadatelům v rámci přímých plateb vyplaceno 6068,88 Kč/ha.
Na konci loňského roku byla Evropským parlamentem schválena nová podoba Společné zemědělské politiky, na kterou připadá téměř 40 procent unijního rozpočtu. Protože členské státy musí z reformy vyplývající změny zavést do svých národních předpisů, začnou nová pravidla platit až od příštího roku. Letošní rok by tak měl být přechodným obdobím.
Českému zemědělství se v loňském roce dařilo, zisk odvětví meziročně vzrostl o 300 milionů korun na 16,7 miliardy Kč. Jde o druhý nejlepší výsledek od roku 1998, odkdy se tento ukazatel sleduje. Odvětví je zejména díky evropským dotacím od vstupu do Evropské unie ziskové. Odborníci upozorňují, že závislost tuzemských rolníků na dotacích z dlouhodobého hlediska roste, což není dobře.
Viceguvernér České národní banky Mojmír Hampl v první polovině března uvedl, že české zemědělství a příbuzné obory získají díky oslabení kurzu koruny vůči euru v důsledku intervencí České národní banky letos na dotacích z EU 32,6 miliardy Kč, což bude o 1,4 miliardy korun více, než kdyby se kurz neměnil.