EY: Primární úpisy jsou v 1. čtvrtletí nejúspěšnější od roku 2011

26.03.2014 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Praha 26. března (ČTK) - V prvních třech měsících roku se ve světě uskuteční celkem 239 primárních úpisů akcií (IPO), což je téměř o polovinu více než za stejné období loni. Letošní IPO už zajistily kapitál 44,3 miliardy USD, tedy o 82 procent více než před rokem. Výsledky za první čtvrtletí jsou tak nejlepší od roku 2011. Vyplývá to z první letošní čtvrtletní studie EY Global IPO Trends.

Letošní leden zaznamenal se 101 IPO v hodnotě 18,5 miliardy dolarů dokonce nejlepší výsledek za poslední dekádu. Globální jedničkou je Asie, na kterou připadá sedm z dvacítky největších úpisů letošního prvního čtvrtletí, včetně té největší s objemem 3,1 miliardy USD, tedy lednového primárního úpisu společnosti HK Electric Investments na hongkongské burze.

"Růst akciových indexů spolu se stabilnější ekonomickou situací vytvořil v prvním čtvrtletí podmínky pro raketový start na trhu primárních úpisů. Věříme, že skvělý začátek je příslibem pro celou první polovinu roku 2014," uvedl vedoucí partner transakčního poradenství EY v ČR Peter Wells.

Mezi českými společnostmi podle něj zájem o primární úpis na některé z regionálních burz stále trvá. Jejich nejčastějším motivem je potřeba získat peníze na další rozvoj nebo na akvizice, případně jde o akcionáře, kteří chtějí formou IPO ukončit svou investici. V poslední době se zprávy o možném vstupu na burzu objevily v souvislosti s firmou Molitan, kterou vlastní polský výrobce polyuretanové pěny Organika. O primárním úpisu jako jedné z potenciálních strategických alternativ ale uvažují také Pivovary Lobkowicz, mediální skupina MAFRA, skupina Agrofert či výrobce mikroskopů Tescan, dodal Wells.

Hlavním motorem primárních emisí jsou letos zatím takzvané private equity a venture capital firmy. Z jejich investičních portfolií pocházela v prvním čtvrtletí celá třetina všech IPO, ve Spojených státech to bylo dokonce 72 procent. "Private equity investoři se totiž potřebují zbavit starších investic, které mají ve svých portfoliích, a vytvořit zisky jednak pro své podílníky a jednak na nové investice," upozornil ředitel oddělení transakčního poradenství EY v ČR Josef Dobřichovský.

Nejaktivnější byla v prvním letošním čtvrtletí Asie se 103 IPO v celkové hodnotě 16,9 miliardy USD. Na asijské burzy tak připadají přibližně dvě pětiny všech letošních primárních emisí, a to co do počtu (43 procent) i co do získaného kapitálu (38 procent). V Asii se letos dá očekávat velký počet primárních úpisů, především v souvislosti se znovuotevřením čínských burz. Na umístění je tam připraveno kolem 700 firem, dodal Dobřichovský. V prvním čtvrtletí byla nejaktivnější kontinentální Čína.

Pokud jde o jednotlivá odvětví ekonomiky, i letos budou podle Dobřichovského nejaktivnější zdravotnické, technologické a energetické společnosti. "Důvěra amerických investorů posílila, takže jsou ochotnější investovat do inovativních společností, které mají rizikovější profil, ale z dlouhodobého hlediska nabízí potenciál vyšší návratnosti," podotkl.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK