Program placeného odhalování softwarového pirátství ve firmách spustila BSA loni v červnu. Informátorům nabízí deset procent z uhrazené náhrady škody. "Kompenzace určená poškozeným softwarovým firmám se výrazně zvýšila díky přílivu nových případů," uvedl mluvčí BSA Jan Hlaváč.
V Česku piráti ročně způsobí výrobcům softwaru škodu převyšující 3,8 miliardy korun. Nejvíce nelegálního softwaru je v malých a středních firmách. Nejvyšší kompenzace se doposud pohybovala pod jedním milionem korun. V konečné fázi mohou náklady nelegálních uživatelů činit až trojnásobek hodnoty nelegálního softwaru.
"Poškození výrobci mohou požadovat náhradu škody či vydání bezdůvodného obohacení vzniklého nelegálním užíváním softwaru, a to až ve výši dvojnásobku jeho hodnoty. Kromě toho, pokud nelegální uživatel chce software i nadále užívat, musí si jej koupit, protože kompenzace softwarovým firmám neznamenají legalizaci již nelegálně užívaného softwaru," dodal Hlaváč.
V Česku se podle poslední analýzy BSA užívá 35 procent softwaru nelegálně. Letos by míra pirátství mohla o dva až tři procentní body poklesnout, protože se jí daří snižovat zejména ve firmách. V domácnostech naopak roste. Nejčastěji se pirátsky užívá kancelářský software a operační systémy (Microsoft), grafické a návrhářské programy (Adobe), CAD aplikace (Autodesk) či utility, například antivirové systémy (Symantec).