Dozorčí radě ČEZ nevadí postup u SME, který vyšetřuje policie

27.03.2014 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Praha 27. března (ČTK) - Dozorčí rada energetické společnosti ČEZ nemá námitky proti mimosoudní dohodě firmy s minoritními akcionáři bývalé Severomoravské energetiky (SME). Po jednání dozorčí rady to dnes ČTK řekl její místopředseda Václav Pačes, rada podle něj postup vedení firmy vzala na vědomí. Obchodem se zabývá policie, Finanční analytický útvar (FAÚ) ministerstva financí kvůli němu podal trestní oznámení. Dozorčí rada dnes také vzala na vědomí výroční finanční zprávu ČEZ za loňský rok.

Postup, kterým ČEZ v půli minulého desetiletí SME ovládl, podle Pačese dozorčí radě podrobně objasnil finanční ředitel Martin Novák a vše bylo vysvětleno. "Všechno, co se konalo, je posvěceno předem právníky a auditem," řekl Pačes. Postup vedení firmy při vytěsnění minoritních akcionářů SME označil Pačes za nejbezpečnější způsob, jak bylo možné se vyhnout placení francouzské EDF.

Menší minoritní akcionáři SME vedli s ČEZ od roku 2006 soud, koncem loňského roku ale uzavřeli mimosoudní dohodu a ČEZ jim vyplatil 349 milionů korun, tedy řádově víc, než původně zamýšlel. Pokud by totiž ve věci rozhodl soud a malí akcionáři vyhráli, vznikl by nárok také pro EDF, která v té době držela 94 procent z celého minoritního podílu v SME. ČEZ by tak francouzské firmě musel vyplatit zhruba 700 milionů korun, které ale dohodou zachránil, uvedl už dříve Novák.

Finanční analytický útvar podal v souvislosti s transakcemi kolem vytěsnění minoritních akcionářů SME trestní oznámení na finančního ředitele Nováka, generálního ředitele energetické firmy Daniela Beneše a tři členy představenstva Associated Energy Jaroslava Mišingra, Pavla Tulacha a Radka Žilku a také na samotnou firmu Associated Energy. Podle Lidových novin trestní oznámení padlo kvůli podezření z legalizace výnosů trestné činnosti nebo z porušení povinnosti při správě cizího majetku.

Dokumenty spojené s vytěsněním menšinových akcionářů SME si v polovině března vyžádala od ČEZ protikorupční policie při zásahu v sídle ČEZ. Podle týdeníku Respekt někteří lidé z vedení ČEZ údajně zvýšením výkupní ceny akcií poškodili mateřskou firmu o 300 milionů korun. Pohledávky minoritních akcionářů odkoupila slovenská skupina Arca Capital a právě s ní se ČEZ dohodl na mimosoudním vyrovnání. Peníze, které ČEZ v rámci vyrovnání poslal, policie obstavila na účtech fondu Arca Capital Global Equity.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK