Vývoz ropy z USA výrazně vzrostl v loňském roce spolu s prudkým vzestupem těžby z břidlicových ložisek. Předloni se vývoz ropy z USA pohyboval v průměru kolem 60.000 barelů denně a ještě v roce 2002 činil pouhých 10.000 denních barelů. V posledních letech se v rámci "břidlicové revoluce", která zajistila USA soběstačnost v plynu, výrazně zvýšila i těžba ropy.
Produkce ropy ve Spojených státech loni díky rozmachu těžby z břidlicových hornin rekordně vzrostla a dostala se na 7,5 milionu barelů denně, což je nejvyšší úroveň za 25 let. EIA na počátku roku předpověděla, že letos těžba ropy v USA stoupne o další zhruba milion barelů na asi 8,5 milionu barelů denně.
V příštím roce by měl objem těžby dosáhnout 9,3 milionu barelů denně. Přiblížil by se tak rekordnímu maximu 9,6 milionu barelů denně z roku 1970. Mezinárodní agentura pro energii (IEA) předpověděla, že Spojené státy se díky těžbě z břidlicových hornin stanou do roku 2017 dočasně největším producentem ropy na světě a v roce 2020 tamní těžba dosáhne 11,1 milionu barelů denně proti nynějším zhruba deseti milionů barelů, které denně těží Rusko a Saúdská Arábie.
Americké úřady vývoz ropy dlouhodobě omezují, kanadské rafinerie však mohou využít kvót v rámci Severoamerické zóny volného obchodu (NAFTA). Těžařské společnosti s podporou řady kongresmanů teď tlačí federální vládu k uvolnění vývozu plynu a ropy ze země.
USA jsou nadále jedním z největších světových dovozců ropy, denně přivezou zhruba osm milionů barelů. Díky ropě z břidlicových formací však Spojené státy závislost na dovozu výrazně omezují.