"Nevěřím, že bychom teď před stávkou ještě mohli najít dohodu," řekla Schädlerová v televizi ZDF o stavu jednání s odborovým svazem Vereinigung Cockpit (VC). Odboráři vyhlásili stávku kvůli snaze vyjednat pro piloty lepší pracovní podmínky. VC požaduje, aby Lufthansa neposouvala hranici pro předčasný odchod do důchodu z 55 na 60 let. Chtějí také zvýšení platů o deset procent během nadcházejících dvou let.
Stávka zasáhne 425.000 pasažérů Lufthansy a jejích dceřiných nízkonákladových aerolinek Germanwings. Během protestu se uskuteční jen zhruba 500 letů a letecká společnost doporučuje cestujícím, aby si zdarma přeložili let na jiný termín nebo pro cestu na kratší vzdálenost využili železniční spojení.
Aerolinek Eurowings, Air Dolomiti, Swiss, Austrian Airlines a Brussels Airlines, které rovněž spadají do skupiny Lufthansy, se stávka nedotkne.
Odbory hrozí, že nadcházející stávka nemusí být posledním protestem. Pokud Lufthansa v dalších jednáních požadavkům VC neustoupí, jsou odboráři připraveni v nátlakových akcích protestovat. Mluvčí VC Jörg Handwerg ale řekl, že do konce Velikonoc se určitě žádná další stávka konat nebude.
Kvůli chystané stávce pilotů zaznívají i hlasy po zpřísnění pracovního práva. Poslanec za Křesťanskodemokratickou unii (CDU) kancléřky Angely Merkelové Arnold Vaatz řekl deníku Rheinische Post, že rozsah stávky považuje za nepřiměřený a že je třeba upravit zákony tak, aby se vyvážila síla odborů a zaměstnavatelů. "Nemůže to být tak, že odbory, jejichž členové pracují na klíčových místech, budou využívat svou pozici k tomu, aby jejich mzdy rostly rychleji než u jiných zaměstnanců," řekl Vaatz.
Nadcházející stávka pilotů bude jednou z největších, s jakými se Lufthansa kdy potkala. V roce 2010 její piloti vyhlásili čtyřdenní stávku, nakonec ji ale po prvním dni protestu ukončili.