Pokles nastal jak u dobrovolných (z loňských 427 na letošních 398), tak i u nedobrovolných (z loňských 254 na letošních 242) dražeb. Jediný výrazný nárůst letos statistika zaznamenala u elektronických dražeb. Zatímco loni se do konce března tímto způsobem nekonala žádná dražba, během prvních třech měsíců letošního roku jich bylo 112.
Deník E15 upozornil na to, že se snižuje počet velkých dražeb. "Jediná realizovaná dražba v hodnotě nad 50 milionů korun se týkala komplexu s ubytovnami a sklady v Ústí nad Labem, který se vydražil za 61 milionů korun," píše deník s tím, že velkých dražeb nebude o moc víc ani v následujících měsících.
Výnosy z dražeb letos mírně vzrostly, z loňských 502 milionů korun na letošních 567,6 milionu korun. Naopak hodnota draženého majetku letos klesla na 1,558 miliardy korun. V prvním čtvrtletí loňského roku šel do dražby majetek v celkové hodnotě přesahující 1,88 miliardy korun.
Nejaktivnějším dražebníkem byla na začátku letošního roku společnost Eurodražby.cz, která ve dražbách získala celkem 101,6 milionu korun. Na druhém místě skončila s vydraženými 64,7 milionu korun Dražební společnost Morava následovaná MCI Bohemia s 43,9 milionu korun.
Za celý loňský rok se loni uskutečnilo celkem 2994 veřejných dražeb oproti 3045 dražbám v roce 2012. Pokles zaznamenala většina hlavních ukazatelů. Jedinou výjimkou byly nedobrovolné dražby, například majetku lidí, kteří mají problém splácet úvěry. Těch loni bylo o 23 meziročně více. Hodnota draženého majetku loni klesla na necelých 8,3 miliardy korun, výnosy klesly na 2,8 miliardy korun.