Souhrnný index nákupních manažerů (PMI), který zahrnuje data za zpracovatelský průmysl i sektor služeb, podle konečných výsledků v březnu klesl na 53,1 bodu z únorových 53,3 bodu. Únorová hodnota byla nejvyšší za 32 měsíců. Souhrnný index PMI se všeobecně považuje ze solidní ukazatel růstu. Nad hranicí 50 bodů, která odděluje růst od poklesu, přitom zůstal v březnu už devátým měsícem za sebou.
Společně s tímto vývojem ale data naznačila, že podniky v březnu opět snižovaly ceny poskytovaného zboží a služeb, a to rychleji než v předešlém měsíci.
"Konečné údaje PMI zakončují nejlepší čtvrtletí eurozóny za tři roky," poznamenal hlavní ekonom společnosti Markit Chris Williamson. "Znepokojení však bude spočívat v datech o cenách. Oslabující cenové ukazatele vyvolají obavy, že se stupňují deflační tlaky v době, kdy je poptávka slabá a nezaměstnanost skoro na rekordu," citovala jej agentura Reuters.
Většina analytiků nepředpokládá, že Evropská centrální banka (ECB) na svém dnešním zasedání opět uvolní měnovou politiku. Obavy z rozšíření deflace z několik zemí eura do celé měnové unie se prý pokusí rozptýlit spíše slovními komentáři.