Index očekávání firem, který dosáhl 6,7 bodu, vyjadřuje mírný optimismus. Proti předcházejícímu období jde o zlepšení o 18,2 bodu. Výsledný index je součtem pozitivních a negativních očekávání firem a může nabývat hodnot od minus 100 do plus 100 bodů.
"Index odráží obnovenou naději, která je ale opatrná. Firmy si uvědomují, že budoucnost nebude bezproblémová," komentoval výsledky průzkumu hlavní ekonom ČSOB Martin Kupka. Dílčí index investování zůstává i přes zlepšení stále negativní, více firem tedy očekává letos pokles investic oproti loňskému roku.
Ze sledovaných ukazatelů vnímají nejpozitivněji podnikatelé budoucnost svého podnikání ve výhledu jednoho roku, celkem ji takto očekávají přes dvě třetiny firem. "Nejčastějším důvodem optimismu je důvěra firem ve vlastní schopnosti a dovednosti. Zatímco výsledky za třetí čtvrtletí loňského roku ukázaly, že v pozitivní budoucnost firmy věří 63 procent dotázaných, nyní tento počet vzrostl o dalších osm bodů," uvedl výkonný ředitel útvaru Firemního bankovnictví ČSOB Petr Manda.
Více než polovina respondentů věří, že jejich firma se rozvíjí a dokáže se stále lépe vyrovnat s konkurencí. Přibližně polovina firem vidí výhodu v perspektivním oboru, v němž podnikají. "Očekávaný nárůst poptávky a plány expandovat poukazují na to, že české podnikatele opouští obavy a nejistota pramenící z ekonomické recese. Všechna čísla ale současně ukazují, že je to stále velmi opatrné hodnocení," dodal Kupka.
Některou z forem ochrany průmyslového vlastnictví používá podle průzkumu asi pětina firem. Nejčastěji jde o ochrannou známku, a to v 57 procentech případů. Co se týče inovací, v posledním roce je zavedly téměř tři čtvrtiny firem. Nejčastěji zaváděnými jsou inovace produktu (50 procent), procesu (32 procent), marketingové inovace (33 procent) a organizace (31 procent). Za největší bariéry pro zavádění inovací firmy jednoznačně označují nedostatečnou podporu státu v rozvoji podnikání a legislativu, podotkl Manda.