Německo se dohodlo s EK na poplatcích za obnovitelné zdroje

08.04.2014 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Berlín 8. dubna (zpravodaj ČTK) - Německá vláda se dohodla s Evropskou komisí na podmínkách, za kterých bude moct německý průmysl nadále využívat výjimku z placení příspěvku na podporu obnovitelných zdrojů energie. S odvoláním na vládní zdroje to dnes oznámila agentura DPA. Podmínky dohody zatím nejsou známy.

Výjimku ze stále rostoucí "zelené přirážky" má v Německu kolem 2000 velkých odběratelů energie. Podle vlády je taková výjimka nutná, aby vysoké náklady na obnovitelné zdroje nepřipravily německý průmysl o jeho konkurenceschopnost na globálním trhu.

Některé evropské země považují postup Berlína za nedovolenou státní podporu domácímu průmyslu. Z toho důvodu se loni v prosinci začala o výjimku zajímat Evropská komise. V březnu se v médiích objevily zprávy, že by o možnost čerpat výjimku měly přijít dvě třetiny ze 179 odvětví, která na ni nyní mají nárok.

V současnosti zvýhodněné podniky platí "zelenou přirážku" ve výši 0,05 centu (1,4 haléře) za kilowatthodinu. Domácnosti a malé firmy platí 6,24 centu (1,71 koruny) za kilowatthodinu. Průměrná německá čtyřčlenná domácnost tak ročně zaplatí na podpoře obnovitelných zdrojů zhruba 220 eur (6000 korun).

Příspěvek na obnovitelné zdroje obsažený v ceně elektřiny slouží k pokrytí rozdílu mezi tržní cenou elektřiny a garantovanou cenou, kterou se stát zavázal provozovatelům obnovitelných zdrojů vyplácet. Podpora má přispět k většímu rozvoji obnovitelných zdrojů, které by podle plánů německé vlády měly v zemi nahradit jaderné elektrárny a část uhelných.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK