Podle nových pravidel bude v Německu možné ročně postavit větrné elektrárny na pevnině o celkovém instalovaném výkonu nanejvýš 2500 megawattů. Při překročení této hranice nebudou mít další zdroje nárok na žádnou státní podporu. Všechny větrné elektrárny v Německu mají v současnosti instalovaný výkon téměř 34.000 megawattů
Omezení se dotkne také větrných elektráren na moři, jejichž instalovaný výkon se bude moct ročně zvýšit nanejvýš o 6500 megawattů. Stavba nových elektráren na biomasu bude ročně omezena celkovým výkonem 100 megawattů.
Cílem přijatého zákona je zpomalit růst ceny elektřiny, za kterým v posledních letech stálo právě placení podpory rychle se rozvíjejícím obnovitelných zdrojů. V současnosti platí německé domácnosti na podporu obnovitelných zdrojů 6,24 centu (1,71 koruny) za odebranou kilowatthodinu elektřiny, loni to bylo 5,23 centu. Díky novému zákonu by se měl růst tohoto poplatku zpomalit a do roku 2020 by měl vzrůst na maximálně 7,7 centu za kilowatthodinu.
Příspěvek na obnovitelné zdroje obsažený v ceně elektřiny slouží k pokrytí rozdílu mezi tržní cenou elektřiny a garantovanou cenou, kterou se stát zavázal provozovatelům obnovitelných zdrojů vyplácet. Podpora má přispět k většímu rozvoji obnovitelných zdrojů, které by podle plánů německé vlády měly v zemi nahradit jaderné elektrárny a část uhelných.