Špatné lyžařské podmínky uplynulé zimy podle asociace neovlivní zásadním způsobem plánované investice do areálů. Jen necelá čtvrtina z nich je odloží, 38 procent skiareálů velikost plánovaných investic mírně sníží a 39 procent bude v investiční činnosti pokračovat podle plánu.
"V uplynulé sezoně se kvůli počasí zasněžovalo v průměru pouze 26 dnů," uvedl ředitel asociace Libor Knot. Areály musely vyrábět kompletně sníh nadvakrát. V prosinci na samém začátku sezony a znovu na konci ledna poté, co déšť smyl všechnu sněhovou pokrývku. Podle něj dopad této zimy zmírnily předchozí investice do zasněžování, sjezdovek a zázemí, které se v minulých letech pohybovaly ročně na úrovni téměř jedné miliardy korun. Uplynulá zima patřila k nejsušším za posledních sto let.
Právě zasněžování přitáhlo v zimě lyžaře do větších areálů. Podle asociace na jednu korunu utracenou ve skiareálu navazuje dalších sedm korun utracených v horském středisku. Následky teplé zimy tak pociťují i poskytovatelé dalších navazujících služeb.
Návštěvnost skiareálů dosahovala v průměru 70 procent minulé sezony. Rozdíly mezi malými a velkými středisky byly ale velké. V závislosti na místních podmínkách se návštěvnost pohybovala od 35 do 82 procent minulé sezony. Nejlepší podmínky letos panovaly v polovině února, kdy byly v provozu tři čtvrtiny kilometrů sjezdovek.
Podle nedávné studie poradenské společnosti Mag Consulting vedly špatné lyžařské podmínky na českých horách k vysokým poklesům tržeb řady lyžařských areálů, hotelů a penzionů. Proti minulým letům podle studie utratili lyžaři a turisté na horách zhruba o 20 miliard korun méně. Špatná sezona naopak nahrála prodejcům zahraničních zájezdů. Cestovní kanceláře také očekávají navýšení prodejů letních zájezdů.