Výrazně aktivní jsou hlavně české univerzity, které se na počtu patentů podílí jednou čtvrtinou. "Je potěšující zjistit, že právě univerzity jsou v oblasti patentů stále aktivnější. Oproti roku 2012 jsme od vysokých škol zaznamenali 30procentní nárůst přihlášek vynálezů a užitných vzorů," prohlásil předseda Úřadu průmyslového vlastnictví Josef Kratochvíl.
ÚPV se letos chce více zaměřit na kvalitu přihlašovaných řešení a dbát, aby výzkum a vývoj začínal vždy od samé špice světového stavu techniky. "Tedy vyhnout se vynalézání vynalezeného, úsilí směřovat tam, kde nejsnáze nalezneme potencionální zájemce o naše produkty. Proto se musíme zdokonalovat ve využívání informačních zdrojů, které máme zdarma k dispozici. Jen tak můžeme pokročit na žebříčku konkurenceschopnosti a vytvářet nové pracovní příležitosti," vysvětlil Kratochvíl.
Podle něj jsou jednou z cest, jak toho dosáhnout, právě takzvané PCT přihlášky, tedy patentové přihlášky do zahraničí. Ty předchází prodeji patentu či poskytnutí licence zahraničním firmám.
Inspirací podle ÚPV může být japonská společnost Panasonic, která vloni podala 2881 přihlášek podle Smlouvy o patentové spolupráci (PCT), což ji vyneslo celosvětové prvenství. Neustále tak zvyšuje svou tržní hodnotu, tvrdí ÚPV.