"Stále balancujeme na hranici deflace," uvedl už před dnešním zveřejněním dat ČSÚ analytik společnosti Akcenta Miroslav Novák. Právě obavami z poklesu cen zdůvodňuje Česká národní banka devizové intervence s cílem oslabit korunu, které zahájila loni v listopadu.
ČSÚ dnes uvedl, že meziroční růst cen oděvů zrychlil na 1,5 procenta a obuvi na 7,9 procenta. Rychleji zdražoval i alkohol - meziročně o 5,9 procenta. Naopak zpomalil růst cen potravin a nealkoholických nápojů, máslo meziročně zdražilo o 12,6 procenta a zelenina o 2,9 procenta, o měsíc dřív to bylo o 13,2 procenta. Ceny chleba meziročně klesly, a to o 0,5 procenta, nealkoholické nápoje zlevnily o procento. Pohonné hmoty meziročně zlevnily o 1,6 procenta.
Na snižování meziročního cenového růstu působilo podle ČSÚ i to, že o 10,5 procenta klesla cena elektřiny a o 9,1 procenta zlevnil zemní plyn. "Ceny čistého nájemného vzrostly o 1,4 procenta, vodného o 3,4 procenta, stočného o 3,2 procenta, tepla a teplé vody o 0,8 procenta," uvedli statistici.
Meziměsíčně zdražily těstoviny (o 3,2 procenta), maso (0,7 procenta), vejce (2,3 procenta), mléko (1,5 procenta) a jogurty (3,8 procenta). Proti únoru zlevnily mimo jiné zelenina (o 3,1 procenta), máslo (3,1 procenta) a ovoce (0,2 procenta).