Po očištění o dopady změn nepřímých daní se spotřebitelské ceny v březnu meziročně nezměnily. Měnověpolitická inflace byla tedy po zaokrouhlení nulová a nacházela se podle Holuba hluboko pod dolní hranicí tolerančního pásma cíle ČNB.
Ani struktura cenového růstu a její odchylky od prognózy ČNB se příliš neliší od lednových a únorových údajů. Za odchylkou březnové inflace od prognózy stál především hlubší než očekávaný meziroční propad regulovaných cen. Ve stejném směru působily nižší než očekávané ceny pohonných hmot. Naopak ceny potravin v březnu meziročně rostly i nadále o něco rychleji, než ČNB očekávala.
Zveřejněná data potvrzují náhled ČNB, že listopadové rozhodnutí začít používat devizový kurz jako další nástroj měnové politiky významně přispělo k odvrácení hrozby deflace, uvedl Holub. Zatím pokračuje protiinflační působení domácí ekonomiky, zatímco oslabený kurz koruny má vliv v opačném směru. V dalším průběhu letošního roku bude inflace dle stávající prognózy zrychlovat a na konci letošního roku se vrátí k dvouprocentnímu cíli ČNB, dodal.
Nejprve se v tom bude podle Holuba odrážet vliv rostoucích dovozních cen v návaznosti na oslabení kurzu koruny. Od druhé poloviny roku se bude do vývoje spotřebitelských cen výrazně promítat i oživení ekonomiky a rychlejší růst mezd. V průměru inflace dle prognózy dosáhne letos 1,2 procenta, což bude znamenat druhý nejnižší růst cen za posledních deset let, podotkl.