Pravidla mají platit od počátku července. V letech 2015 a 2016 ale budou státy nový systém státní podpory prostřednictvím konkurenčního nabídkového řízení, například formou aukcí, jen testovat u malé části své kapacity obnovitelných zdrojů. "Teprve od roku 2017 se bude toto konkurenční nabídkové řízení vztahovat na veškerou výrobu," vysvětlil Almunia.
Pravidla jsou podle něj nastavena flexibilně tak, aby se země od nich mohly z legitimních důvodů odchýlit a nadále tak podporovat nerozvinuté technologie nebo malé podniky.
Almunia zdůraznil, že náklady na energii jsou v Evropě vyšší než jinde na světě a to omezuje evropskou konkurenceschopnost. Na to už kritici současného stavu upozorňují delší dobu. Také energetické firmy daly v minulých měsících najevo názor, že nové technologie, které už dospěly, by měly na trhu působit volně, v konkurnečním prostředí. "Je čas, aby se obnovitelné zdroje dostaly na trh," souhlasil dnes Almunia.
Aby nehrozilo riziko, že průmysl se "odstěhuje" mimo EU, umožňují pokyny komise snížení poplatků za obnovitelné zdroje a ekologických daní.
"Podmínky jsou velmi jasně dané tak, aby tato pomoc mohla být udělena pouze těm, kdo to opravdu potřebují," upozornil eurokomisař. Celoevropský rámec těchto výjimek by pak měl zabránit "soutěžení" mezi unijními zeměmi.
Novým prvkem pokynů, která nahrazují ta z roku 2008, je zahrnutí podmínek pro státní pomoc na vybudování energetické infrastruktury. "Lepší propojení národních trhů je zásadní pro dokončení vnitřního energetického trhu," míní Almunia.
Evropa by podle něj měla své ambiciózní klimatické cíle umět splnit za co nejnižších nákladů na spotřebitele a daňové poplatníky a za co nejmenšího pokřivení jednotného trhu. Pravidla mají platit do konce roku 2020, jaderné energetiky se pokyny netýkají.