"Jasně jsme řekli, že v současné době odmítáme jakýkoliv typ státní záruky. Vládě se nemůže nikdo divit po zkušenosti s podporou obnovitelných zdrojů, především solárních. To byla problematická zkušenost. Navíc vývoj na energetických trzích je maximálně nepředvídatelný, a vláda se tak těžko může zavázat na garantování cen elektřiny," uvedl premiér.
Vicepremiér Pavel Bělobrádek upozornil, že vláda de iure o zastavení dostavby Temelína nerozhodla. "To je rozhodnutí ČEZ," dodal.
Vláda dnes podle Sobotky vzala na vědomí zprávu ministerstva průmyslu a obchodu (MPO) k přípravě výstavby třetího a čtvrtého bloku Jaderné elektrárny Temelín. MPO a ministerstvo financí mají podle premiéra do konce letošního roku připravit komplexní plán rozvoje jaderné energeticky v návaznosti na Státní energetickou koncepci.
Dva nové bloky temelínské elektrárny mají víc než zdvojnásobit její výkon, který činí 2000 megawattů. Stavba má být podle plánu dokončena v roce 2025, nové bloky by měly být v provozu 60 let. Jde o zakázku za několik set miliard korun.
Ministr průmyslu Jan Mládek v březnu uvedl, že pravděpodobnější variantou tendru na dostavbu Jaderné elektrárny Temelín je jeho zrušení.
Soutěže o dostavbu dvou bloků Temelína se účastní Westinghouse a konsorcium MIR.1200. Dalšího uchazeče, Arevu, dříve ČEZ z tendru vyřadil s poukazem na závažná pochybení v předložené nabídce.
Prezident Miloš Zeman přitom dnes uvedl, že je pro vyhlášení nového tendru na dostavbu Temelína, kterého by se prý mohly zúčastnit čtyři zájemci. Prezident jmenoval současné účastníky americko-japonskou společnost Westinghouse a česko-ruské konsorcium MIR.1200, dále francouzskou Arevu a nejmenovaného jihokorejského investora. Současný tendr by nechal doběhnout bez vyhlášení vítěze.