"Vstup do eurozóny bude ze strategického pohledu další kotvou, která udrží Polsko ve skupině nejdůležitějších západních zemí a zvýší naši bezpečnost," sdělil Tusk v rozhovoru pro internetový server polityka.pl, ze kterého citovala agentura Reuters. Je to podle ní poprvé, kdy polský premiér o strategickém záměru přistoupit k euru hovořil v kontextu bezpečnosti.
Podle jiných polských činitelů, včetně guvernéra polské centrální banky Marka Belky, by Varšava měla uvažovat o rychlejším přijetí eura z geopolitických a bezpečnostních důvodů v návaznosti na případný vojenský konflikt mezi Ruskem a Ukrajinou. Podle Tuska jsou ale na polské cestě k euru nadále vážné překážky.
"Nemějme iluze. (Finanční) krize urychlila hlubokou integraci eurozóny. Polsko se k ní v příštích několika letech nepřipojí jak z politických, tak z ekonomických důvodů," sdělil také premiér.
Polsko je od roku 2004 členem Evropské unie. Před vstupem do eurozóny musí změnit ústavu, podle níž může nyní měnu používanou v zemi vydávat pouze polská centrální banka. Provedení nutných změn v ústavě ale podle Tuska nemá dostatečnou podporu.
Se zavedením jednotné evropské měny v nejbližší době nepočítá ani Česká republika. Podle únorového vyjádření ministra financí Andreje Babiše není zavedení eura v Česku cílem současné vládní koalice. Miloš Zeman se domnívá, že Česko by mohlo přijmout euro nejdříve za dva roky, za realistický ale český prezident považuje horizont pěti let.