Počet českých firem s vlastníkem v daňovém ráji vzrostl na 13.168

10.04.2014 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Praha 10. dubna (ČTK) - V prvním čtvrtletí letošního roku opět přibylo českých společností, které mají vlastníka se sídlem v daňovém ráji. Ke konci března jich bylo 13.168, což je o 68 firem více než na konci loňského roku. Největší zájem je nadále o Seychely, Panamu a Kypr. Informovala dnes o tom poradenská společnost Bisnode, podle které zájem o daňové ráje letos poroste kvůli zákazu anonymních akcií v Česku.

"Podnikatelé, pro které je zajištění anonymity vlastnictví extrémně důležité, budou v rámci svých podnikatelských aktivit více využívat zahraniční společnosti," komentovala analytička Bisnode Petra Štěpánová.

Akciové společnosti od ledna nemohou vydávat listinné akcie na majitele, tzv. anonymní akcie. Nyní běží půlroční lhůta, během které mají akcionáři uvést vlastnické vztahy do souladu se zákonem. Firmy musí své anonymní akcie zaknihovat u Centrálního depozitáře, fyzicky uschovat u banky nebo transformovat na listinné akcie na jméno. Podle březnových statistik má anonymní akcie v ČR stále přes 12.000 firem, což je téměř polovina všech akciových společností.

K nejlákavějším adresám stále patří Seychely, kde se v prvním čtvrtletí zapsalo 43 nových firem. Ostrovní stát přitom zpřísnil legislativu v oblasti anonymity vlastnictví. Zájem byl také o Panamu a Kypr, a to navzdory bankovní krizi. Odliv firem byl nadále patrný z Nizozemska, kde má ale stále svého vlastníka třetina firem.

Statistiky Bisnode však představují jen špičku ledovce. Skutečný počet společností a podnikatelů využívající daňové ráje je několikanásobně vyšší, upozornila Štěpánová. Bisnode totiž sleduje jen přímou vazbu mezi českou a zahraniční společností. Pokud tedy podnikatel při vytváření zahraničních struktur jako mezičlánek použije ještě další společnost, například v oblíbeném Londýně, ve statistikách se neobjeví.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK