"Zrušení tendru odstraňuje několik významných rizik, které investoři citlivě vnímají. V případě dostavby by rostla zadluženost a pravděpodobně by se snižovaly dividendy v následujících letech," řekl analytik Fio banky David Brzek. S absenci nebo podstatným odložením výstavby tyto rizikové faktory podle něj padají, nižší investiční náklady budou vylepšovat cash flow a otevře se prostor pro možný nárůst dividendového výplatního poměru.
"Akcie ČEZ by měly profitovat z toho, že firma nebude nucena investovat do jaderné energie v situaci, kdy vláda nenabízí cenové garance. Takové rozhodnutí by také bylo podporou vyššího výplatního poměru (dividendy), požadovaného ministrem financí Babišem," uvedl počátkem týdne analytik Patria Direct Tomáš Sýkora v reakci na slova generálního ředitele ČEZ Daniela Beneše, že neposkytne-li vláda do června garance pro ceny elektřiny, ČEZ tendr zastaví.
Ministr Babiš v březnu přišel s návrhem dramatické změny dividendové politiky, a to výplaty 100 procent loňského zisku do rukou akcionářů. V předchozích pěti letech společnost vyplácela mezi 53 a 59 procenty zisku. Dividenda na akcii by podle Babišova požadavku vzrostla z loňských 40 Kč na rekordních 65 korun, dividendový výnos by se zvýšil na 12 procent.
Soutěže o dostavbu dvou bloků Temelína se účastnila americko-japonská společnost Westinghouse a česko-ruské konsorcium MIR.1200. Dalšího uchazeče, francouzskou Arevu, ČEZ z tendru vyřadil s poukazem na závažná pochybení v předložené nabídce.