Vláda ve středu vyjádřila zájem pokračovat v rozvoji jaderné energetiky v ČR, ovšem bez jakéhokoliv typu státních záruk. ČEZ proto zrušil zadávací řízení na vybudování nových bloků a oznámila to všem uchazečům o zakázku. Státní garance totiž byly pro ČEZ podmínkou celého projektu.
Kabinet Bohuslava Sobotky (ČSSD) by podle ekologů z Hnutí Duha měl nyní navrhnout plán, jak snížit plýtvání uhlím, plynem a ropou a systematicky podporovat například zateplování domů, solární panely na střechách, obecní výtopny na biomasu nebo chytrou výrobu v průmyslu.
Hnutí DUHA ve středu navrhlo, aby vláda část výnosů ČEZ, jež firma inkasuje od lidí za energii, vrátila zpět domácnostem prostřednictvím Zelené úsporám. "Vládě nic nebrání v tom, aby stáhla dividendu v ČEZ, tak jak navrhuje ministr financí, a přidala k tomu část evropských fondů a zvětšila program Nová zelená úsporám a podobné programy, které umožňují zateplit většinu českých domů a výrazně snížit spotřebu zemního plynu a uhlí," řekl ČTK energetický expert hnutí Jiří Koželouh.
Rozhodnutí ČEZ je podle odborníka na energetiku Edvarda Sequense z jihočeského ekologického sdružení Calla příležitostí pro MPO předělat státní energetickou koncepci, která podle něj nepočítá se snižováním spotřeby energií. Upozornil, že v Česku se oproti vyspělým západním státům energií plýtvá. "Máme nečerpaný potenciál obnovitelných zdrojů energií a nemusí to nutně znamenat jejich podporu z peněz spotřebitelů. Znamená to udělat řadu opatření, aby se do sítě velmi levně pustila třeba elektřina ze střech domů," tvrdí.