"(Premiér) Bohuslav Sobotka a (ministr financí) Andrej Babiš ukázali, že je nezajímá budoucnost české energetiky, české ekonomiky, České republiky, ale důležitější jsou pro ně aktuální volební preference," uvedl Kuba.
Opoziční TOP 09, s kterou ODS seděla ve vládě, je ale jiného názoru. "Je to logický krok představenstva v okamžiku, kdy situace na energetickém trhu nedává naději na ekonomickou návratnost takovéhoto kroku," řekl ČTK místopředseda opoziční TOP 09 Miroslav Kalousek. Kalousek souhlasí i s rozhodnutím vlády, podle něj by případné státní záruky zatížily rozpočet.
Zastavení tendru podle očekávání uvítala Strana zelených. Podle jejího předsedy Ondřeje Lišky není další rozvoj jaderné energie v Česku ekonomicky rentabilní.
"Domnívám se, že to jasně vyplynulo ze stanoviska vlády," řekl ČTK k rozhodnutí ČEZ Bělobrádek. Podle vicepremiéra bylo předem známo, že ČEZ bez státních garancí nechce v tendru pokračovat.
"Rozhodli jsme se, že nebudeme opakovat omyly minulých let, kdy vlády garantovaly například rozsáhlé podpory v oblasti obnovitelných zdrojů a teď se to dramaticky projevuje v cenách elektrické energie," řekl dnes v rozhovoru s ČTK Sobotka (ČSSD). Podobně se ve středu vyjádřil i Babiš.
Ministr průmyslu a Sobotkův stranický kolega Jan Mládek ale dnes řekl, že jej zrušení tendru netěší. Projekt by podle něj znamenal vznik nových pracovních míst. Umí si představit do pěti let nový tendr v menším rozsahu. Zároveň si ale uvědomuje, že ČEZ k takovému kroku kvůli nízké ceně elektřiny na burze musel přistoupit.
Pokud bude vláda o dostavbu Temelína v budoucnu usilovat, bude muset podle místopředsedy KSČM Jiřího Dolejše najít jiné garanční schéma. Variantou je podle Dolejše také to, že by stát byl přímým investorem.