"Česká republika potvrdila, že nemá energetickou koncepci, respektive tu, kterou měla, tímto popřela," uvedl v prohlášení viceprezident komory Pavel Bartoš.
Dnešní rozhodnutí ČEZ bude podle Svazu podnikatelů ve stavebnictví nepříznivé pro stavební, energetický i strojírenský průmysl, které by se na výrobě mnoha technologických komponentů podílely. "Nevím kdy a za jakých podmínek se ČEZ, respektive naše vláda, znovu odhodlá vypsat nový tendr. Ten by měl být rozhodně méně diskriminační vůči českým dodavatelům včetně projekčních firem, které mají pro takovou zakázku velké kvalifikační kapacity," uvedl prezident Svazu podnikatelů ve stavebnictví Václava Matyáš.
Podle prezidenta Svazu průmyslu a dopravy Jaroslava Hanáka má ČEZ na takové rozhodnutí právo. "Je to velká škoda pro české firmy. Zakázka století je dokázala spojit. Vznikly klastry, k jejichž vzniku jsme vyzývali a podporovali je. Řada firem také investovala značné prostředky a energii do přípravy," dodal.
Energetický expert konzultační firmy ENA Jiří Gavor považuje krok ČEZ za správné rozhodnutí. "Bez státních garancí se investor do této investice pustit nemůže, protože by to přinášelo nepřiměřené finanční riziko pro firmu," uvedl. ČEZ se podle něj může k dostavbě vrátit za změněných podmínek na trhu se silovou elektřinou, kdy to bude mít ekonomický smysl.
Podle Aliance pro energetickou soběstačnost je naopak zrušení tendru na výstavbu dalších reaktorů v Temelíně dobrá zpráva pro český průmysl a domácnosti. "Neboť to znamená nezvyšování cen elektřiny, které by postavění Temelína za dotované ceny přineslo. Je třeba poděkovat předsedovi vlády Bohuslavu Sobotkovi, že ustál tlak ČEZ a nepřistoupil na zavedení dotací pro novou jadernou elektrárnu. Za rozšíření jádra by zaplatily domácnosti a podniky přes bilion korun," uvedl Martin Sedlák z aliance.