Zrušení tendru podle Beneše neznamená konec příprav na budoucí rozšíření Temelína. Nyní by prý ale tržní riziko investice do výstavby dvou bloků bez státní podpory nebo garance výkupní ceny bylo příliš veliké. Vláda uvedla, že má sice zájem pokračovat v rozvoji jaderné energetiky v ČR, ovšem bez jakéhokoliv typu státních záruk. ČEZ se proto zaměří na prodloužení životnosti Jaderné elektrárny Dukovany.
Česko-ruské konsorcium MIR.1200 věří, že v brzké době vypíše ČEZ nový tendr. Do zrušeného zadávacího řízení investovalo stovky milionů korun. Kvůli zmařené investici ale neplánuje soudní spor. Ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek (ČSSD) dnes řekl, že si umí představit nový tendr v menším rozsahu do pěti let. Podle mluvčího konsorcia Aleše Pospíšila je ale pět let příliš. Nepodaří se prý tak dlouho udržet pohromadě celý tým odborníků, který na přípravě tendru pracoval.
Soutěže se účastnila také americko-japonská společnost Westinghouse. Velvyslanec USA v Praze Norman Eisen ČTK sdělil, že americká vláda je "hluboce zklamána" rozhodnutím zrušit soutěž. Má také strach z toho, jaký signál to může vyslat americkým a mezinárodním investorům.
Mnozí politici napříč politickým spektrem označují rozhodnutí ČEZ za logické a očekávatelné. Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) chápe ekonomický kontext zrušení tendru. Mládek rozhodnutí lituje, ale ČEZ podle něj musel k takovému kroku kvůli nízké ceně elektřiny na burze přistoupit. Exministr průmyslu Martin Kuba (ODS) ale označuje zastavení tendru za chybu současné vlády. Místopředseda opoziční TOP 09 Miroslav Kalousek naopak krok považuje za logický. Souhlasí i s rozhodnutím vlády, případné státní záruky by podle něj zatížily rozpočet.
Jihočeský hejtman Jiří Zimola (ČSSD) se domnívá, že zastavení tendru změní rámcovou smlouvu kraje s ČEZ, která regionu garantovala kompenzaci v celkové výši čtyř miliard korun v horizontu deseti let. Zimola uvedl, že přesná podoba nového znění kontraktu bude patrně předmětem jednání.
Pro tuzemské firmy, které se měly na zakázkách podílet, je zrušení tendru zklamáním. Přijdou o kontrakty za desítky milionů korun. Krok prý také poškodí renomé Česka v zahraničí. Obce a města v okolí jaderné elektrárny zpráva o ukončení zadávacího řízení nepříjemně překvapila. Znamená to pro ně řadu komplikací, jelikož počítaly s projekty, které byly spojeny s výstavbou dvou bloků Temelína.
Hospodářská komora považuje rozhodnutí ČEZ za předčasné. Lituje toho, že ČEZ tendr zrušil a že se o tom nediskutovalo s podnikatelskými svazy, které dlouhodobě výstavbu Temelína podporovaly. Podle Svazu podnikatelů ve stavebnictví je rozhodnutí energetické firmy pro průmysl nepříznivé. Naopak Aliance pro energetickou soběstačnost verdikt uvítala, ceny elektřiny díky tomu neporostou, uvedla. Zrušení tendru uvítali i ekologové oslovení ČTK, nová situace je podle nich výzvou pro ministerstvo průmyslu, aby přepracovalo státní energetickou koncepci.
Akcie ČEZ na burze po zveřejnění informace začaly růst, během dnešního dne posílily o téměř tři procenta na 562 korun.
Kromě Westinghousu a MIR.1200 se původně tendru účastnila i francouzská Areva, ČEZ ji ale ze soutěže již dřívě vyřadil s poukazem na závažná pochybení v předložené nabídce.
Dva nové bloky temelínské elektrárny měly víc než zdvojnásobit její výkon, který činí 2000 megawattů. Stavba měla být podle plánu dokončena v roce 2025 a nové bloky měly být v provozu 60 let. Hodnota zakázky se odhadovala na několik set miliard korun.