"Jako blízcí přátelé a spojenci máme také obavy z toho, jaký signál toto může vyslat americkým a mezinárodním investorům," dodal. Dalšího uchazeče, francouzskou Arevu, ČEZ z tendru vyřadil již dříve s poukazem na závažná pochybení v předložené nabídce.
Podle Pospíšila byl celý ten tendr veden velice korektně a ČEZ měl podle smlouvy právo tendr zrušit. Konsorcium MIR.1200 věří, že v brzké době vypíše ČEZ nový tendr. "Vycházíme i ze rozhodnutí vlády, kde kategoricky bylo řečeno, že rozvoj jaderné energetiky je pro ni prioritou. Nyní se obrníme trpělivostí a budeme čekat na další postup," řekl ČT Pospíšil.
"Z naší strany dáváme na vědomí, že poté, kdy bude společností ČEZ a vládou České republiky schválen komplexní plán rozvoje jaderné energetiky v ČR, rádi se jeho realizace zúčastníme," uvedl odpoledne v prohlášení Rosatom.
Pospíšil zopakoval, že investice konsorcia do tendru se vyšplhala na několik set milionů korun. MIR.1200 ale kvůli zmařené investici neplánuje soudní spor. "Český průmysl nechce být ve sporu s českým investorem, ani s českou vládou. Věříme, že tato příležitost nezůstane nevyužita a brzy se dozvíme, jaká je představa investora a především českého státu. Rozhodně není naším cílem se soudit s českým státem," řekl Pospíšil ČT.
Ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek (ČSSD) dnes řekl, že si umí představit nový tendr v menším rozsahu do pěti let. Podle Pospíšila je ale pět let příliš. Nepodaří se podle něj tak dlouho udržet pohromadě celý tým odborníků, který na přípravě tendru pracoval. Konsorcium MIR.1200 tvoří česká Škoda JS a ruské firmy Atomstrojexport a Gidropress z koncernu Rosatom.
Dva nové bloky temelínské elektrárny měly víc než zdvojnásobit její výkon, který činí 2000 megawattů. Stavba měla být podle plánu dokončena v roce 2025 a nové bloky měly být v provozu 60 let.
Majoritním akcionářem ČEZ je stát, který drží zhruba 70 procent akcií. Čistý zisk firmy se loni snížil o 12,3 procenta na 35,2 miliardy korun.