"Ukazuje se, že stabilita ve finančním sektoru, konkrétně v družstevních záložnách, nebyla posílena, a proto přicházíme s rozšířením té novely," řekl Tomšík. Cílem podle něho má být zvýšení stability družstevních záložen a posílení principu členství. Při členské schůzi by tak měl mít podle návrhu centrální banky každý člen pouze jeden hlas bez ohledu na to, kolik členských vkladů zaplatil.
"Ve chvíli, kdy by byl jeden člen jeden hlas, byl by řídící kontrolní systém stabilnější," poznamenal viceguvernér. Podobný systém podle něj funguje v USA, Kanadě, na Novém Zélandě či v Austrálii.
Podle něj však prosazení podobného systému potřebuje větší politickou shodu. "Je otázka, jestli budeme tlačit na tento princip anebo si řekneme: "Pojďme družstevnictví posílit ještě jinak"," řekl. Variantou, kterou ČNB nabízí, je návrh, aby družstevní záložny mohly půjčovat peníze pouze svým členům. "Aby opravdu viděly, kdo si bere úvěry, jak to funguje," uvedl Tomšík.
Novela by měla mimo jiné zabránit opakování situace zkrachovalého Metropolitního spořitelního družstva, které takzvaným bílým koňům poskytovalo stamilionové úvěry. V současném návrhu podle médií zůstala omezení z loňské novely. Podle nich by bilance kampeličky nesměla přesáhnout pět miliard korun a tyto finanční ústavy by navíc oproti bankám měly přispívat dvojnásobnou částkou do Fondu pojištění vkladů.
mjr rot