"Lze předpokládat, že zavedení třetí sazby povede ke komplikacím v zatřídění zboží a služeb do správné daňové sazby," uvedl daňový poradce ze společnosti Pro Factum Consulting Petr Frisch. Zavedení třetí sazby DPH podle něj zřejmě nepovede ke snížení cen pro konečné spotřebitele. Na to je sníženi sazby příliš malé, a jediný, kdo bude na této změně tratit, je stát. "Odhadujeme, že zavedení třetí sazby povede k poklesu výnosu z DPH až o dvacet miliard Kč ročně, které bude potřeba nahradit jinými daněmi," dodal.
Změna daňového systému umožní obchodníkům zvýšit své obchodní marže a tím i dosahované tržby, míní daňový poradce Petr Drahoš ze společnosti Mazars. Tržby prodejců v případě léků nebudou naopak sníženy pouze v případě, budou-li jejich uživatelé vlivem nových cen volit dražší a kvalitnější produkty. Požadovaného efektu snížit cenu u sociálně citlivých položek však bude pravděpodobně dosaženo s výjimkou léků jen ve velmi omezené míře, dodal.
Přijetí původně plánované jednotné sazby DPH 17,5 procenta by podnikatelé považovali za rozumný kompromis, který by zároveň přinesl snížení administrativní zátěže, jež je spojená s účtováním více sazeb DPH. Naopak zavedení další nové, byť nižší, sazby DPH administrativní zátěž podle komory zvýší.
"Navrhované zavedení třetí sazby DPH je jako zásadní opatření uskutečňováno ve spěchu a bez pečlivé analýzy dopadu na státní rozpočet či podnikatelské prostředí. Dle zveřejněných informací by měl být výpadek příjmů státního rozpočtu způsobený zavedením třetí sazby daně kompenzován důslednějším výběrem daní. Přitom však není zřejmé, jakými konkrétními metodami chce vláda tohoto výsledku dosáhnout," dodala Vodná.
Koaliční strany se ve středu shodly na snížení DPH na léky, knihy, dětské pleny a nenahraditelnou dětskou výživu z 15 na deset procent od začátku příštího roku. O snížení DPH na dětské pleny bude muset vláda ještě jednat s Evropskou komisí.