Za loňský rok ve střední Evropě přibylo celkem 436.000 metrů čtverečních kanceláří. V porovnání s předchozím rokem, kdy na trh bylo uvedeno 460.000 metrů čtverečních kancelářských ploch, tak šlo o mírný pokles. Nejvíce se podle C&W stavělo ve Varšavě (takřka 300.000 metrů čtverečních), následně v Praze (necelých 80.000 metrů čtverečních), Budapešti (33.000 metrů čtverečních) a Bratislavě (26.000 metrů čtverečních).
"Recese se projevila poklesem nové výstavby v celém regionu, i když pokles nebyl ve všech lokalitách stejně. S postupným oživením trhu očekáváme, že nová výstavba v příštích dvou letech zase posílí," odhaduje Jonathan Hallett, výkonný ředitel Cushman & Wakefield ve střední Evropě. Podle něj nájemci opět jeví zájem o zvětšování pronajatých ploch, a pro developery je tak snadnější získat financování pro spekulativní výstavbu.
Na konci roku 2013 zůstalo ve čtyřech hlavních městech střední a východní Evropy 14,3 procenta neobsazených kancelářských prostor, míra neobsazenosti kanceláří v Praze se pohybovala kolem 13 procent.
Nejvyšší nájem zaplatí zájemci v centru Varšavy, a to až 25 eur (cca 690 Kč) za metr čtvereční a měsíc. Nejlevněji si lze kancelář pronajmout v Budapešti, měsíčně za 15 eur (cca 418 Kč) za za metr čtvereční. V Praze nájemné mírně kleslo na 20,50 eura (560 Kč) za metr čtvereční měsíčně.
Kancelářský trh bude pro investory atraktivní i letos. "Zájem zahraničního i domácího kapitálu se šíří do polských regionálních měst, kde se zaměřuje na nejlepší aktiva v dané kategorii. Do hledáčku se opět dostala i Budapešť. Jsme svědky rostoucího zájmu investorů o kanceláře první a druhé generace ve špičkových lokalitách Prahy a Varšavy. Půjde o výrazný trend příštích 24 měsíců a kancelářský sektor bude z hlediska investiční aktivity dominantní i v roce 2014," prohlásil James Chapman, partner a vedoucí investičního týmu pro středoevropský region v C&W.