Ruská ekonomika se v poslední době potýká s negativními dopady napětí mezi Moskvou a západními zeměmi, které je důsledkem postupu Ruska vůči Ukrajině. Ruský rubl v důsledku ukrajinské krize od začátku letošního roku oslabil vůči dolaru téměř o osm procent, což tlačí vzhůru spotřebitelské ceny.
Guvernérka centrální banky Elvira Nabiullinová začátkem dubna předpověděla, že tempo růstu ruské ekonomiky v letošním roce s největší pravděpodobností klesne pod jedno procento.
Západní země kvůli postupu Moskvy vůči Ukrajině uvalily sankce na vybrané ruské představitele a pohrozily i hospodářskými sankcemi vůči Rusku. Napětí mezi Moskvou a Západem vedlo k výraznému odlivu kapitálu z Ruska. Centrální banka již začátkem března překvapila finanční trhy výrazným zvýšením klíčové úrokové sazby na sedm procent z předchozích 5,5 procenta.
Dnešní rozhodnutí oznámila banka krátce poté, co agentura S&P snížila hodnocení úvěrové spolehlivosti Ruska o jeden stupeň na BBB-. Důvodem je podle S&P napětí kolem ukrajinské krize spojené s rozsáhlým odlivem kapitálu z Ruska. Ruský ministr hospodářství Alexej Uljukajev označil zhoršení ratingu za politicky motivovaný krok.
Pro Rusko znamená dnešní rozhodnutí S&P první zhoršení ratingu od konce roku 2008. Agentura navíc upozornila, že výhled ratingu zůstává negativní. Varovala, že v případě zpřísnění sankcí vůči Rusku by mohla přikročit k dalšímu snížení hodnocení, čímž by se ruský rating dostal z investičního pásma do spekulativního.
pmh šeb