Nokia současně uvedla, že by konečná prodejní cena mohla být o něco vyšší, než původně dohodnutá. Bližší informace však neposkytla.
Indická továrna byla vyjmuta ze smlouvy kvůli pokračujícímu daňovému sporu Nokie s indickými úřady. Továrna ve městě Čennaí bude fungovat jako smluvní výrobce pro Microsoft. Závod v Koreji se zhruba 200 zaměstnanci se zavře.
Firmy původně čekaly, že převzetí dokončí v prvním čtvrtletí letošního roku, nepodařilo se jim však zajistit včas souhlas některých antimonopolních úřadů v Asii. Čína schválila převzetí až na počátku tohoto měsíce.
Kromě výroby mobilních telefonů Microsoft získal i licence a portfolio patentů Nokie. Finská firma se nyní zaměří na síťová zařízení, mapové služby, technologický vývoj a licence. Očekává se, že 29. dubna spolu se svými výsledky hospodaření, které budou jako poslední zahrnovat i výrobu mobilních telefonů, představí své plány do budoucnosti, napsala agentura AP. Podle agentury Reuters Nokia příští týden představí i nového generálního ředitele, kterým by se měl stát Rajeev Suri (46). Suri je původem Ind a nyní řídí síťovou divizi Nokia Solutions and Networks (NSN), kterou se mu v posledních letech podařilo po drastické restrukturalizaci vrátit do zisku.
Nokia bývala v 90. letech největším výrobcem mobilních telefonů na světě. Zaspala však nástup chytrých telefonů a předloni ji z první příčky sesadil jihokorejský Samsung. Firmě se nedařilo konkurovat ani chytrým telefonům firmy Apple. Microsoft je již dva roky softwarovým partnerem Nokie.
Microsoft je největším výrobcem softwaru na světě a jeho operační systém Windows využívá většina osobních počítačů. Na trhu softwaru pro mobilní přístroje, jako chytré telefony a tablety, však zaostává a předstihly ho Google či Apple.
Podobný krok jako Microsoft již dříve učinil jeho konkurent Google, který je autorem operačního systému Android pro mobilní telefony a tablety. Google v roce 2012 koupil amerického výrobce mobilních telefonů Motorola za 12,4 miliardy dolarů (246,2 miliardy Kč) což byla nejdražší akvizice v jeho historii. Letos v lednu však Google Motorolu prodal čínské společnosti Lenovo za 2,9 miliardy USD.