Rosněfť americké sankce proti jejímu šéfovi prý moc nezasáhnou

28.04.2014 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Londýn 28. dubna (ČTK) - Největší ruskou ropnou společnost Rosněfť nové americké sankce proti jejímu šéfovi Igoru Sečinovi nijak vážněji nezasáhnou. Na samu Rosněfť sankce nedopadnou a nanejvýš ji přimějí k ještě výraznějšímu zesílení zájmu o čínský trh. Agentuře Reuters to dnes řekli zástupci světového odvětví těžby ropy.

Sám Sečin, který je jedním ze sedmi dalších ruských představitelů, jimž Spojené státy odepřou víza a zmrazí majetek na svém území, označil sankce sarkasticky za "uznání naší efektivnosti". Ujistil, že sankce se nedotknou spolupráce jeho firmy se zahraničními partnery.

Britská BP, která se po převzetí svého ruského společného podniku TNK-BP Rosněftí stala podílníkem ruského giganta, sdělila, že investice v Rusku opustit nehodlá. "Jsme věrní našim investicím v Rusku a hodláme tam zůstat úspěšným dlouhodobým investorem," uvedla BP.

"Takže nemůže létat na drinky s šéfy amerických energetických společností," vyjádřil dopad sankcí na Sečina jeden ruský obchodník s kontrakty na ropu. "Všechno ostatní bude ale pokračovat ... Možná jen přejde z bourbonu na pivo Tsingtao," řekl obchodník s narážkou na možnost zvýšených aktivit firmy v Číně. Mezi obchodníky z ropného sektoru se již ujalo označení sankcí proti Sečinovi a dalším ruským podnikatelům spřízněným s Kremlem výrazem "bourbonový zákaz".

Obchodník jedné evropské energetické společnosti uvedl, že s Rosněftí se bude dál obchodovat jako dosud. Zdroje z odvětví agentury Reuters řekly, že o žádném příkazu k zastavení obchodů s touto společností neslyšely. Poukazují přitom na to, že březnové sankce proti Gennadiju Timčenkovi nijak nenarušily obchodní aktivity jeho mezinárodního obchodníka s ropou Gunvor.

Rosněfť se loni po převzetí TNK-BP stala největší ruskou veřejně obchodovanou společností, vláda v ní ale vlastní 70 procent. Sečin, který býval místopředsedou ruské vlády a je důvěrníkem prezidenta Vladimira Putina, vede Rosněfť od roku 2012. Rosněfť se dostala do ruské ropné elity převzetím majetku vládou rozbité skupiny Jukos. Nyní těží v průměru 3,85 milionu barelů ropy denně, tedy zhruba třetinu celé ruské produkce.

Cena severomořské ropy Brent začala dnes v obavách z nových sankcí vzestupem. Po oznámení sankcí ale zisky ztratila a oslabila.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK