Analytici: Vývoj naznačuje, že intervence mohou skončit později

04.05.2014 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Praha 4. května (ČTK) - Aktuální vývoj inflace podle analytiků naznačuje, že centrální banka by mohla intervenční režim opustit později. Aktuální prognóza ČNB počítá s ukončením režimu na počátku roku 2015, někteří analytici ale nevylučují pokračování intervencí do roku 2016. Ekonomové se shodují, že na měnovém zasedání bankovní rady ve středu 7. května ČNB nechá úrokové sazby beze změny a nezmění ani přístup k devizovým intervencím.

 

"Aktuální vývoj inflace ukazuje, že obnova nebude tak rychlá, a že intervence mají šance skončit až na jaře 2015, tedy několik měsíců po původním plánu. Index spotřebitelských cen, tedy inflace, zatím výrazně nezareagoval na intervenční opatření," uvedl analytik Home Credit Michal Kozub. Inflace se nyní pohybuje kolem 0,2 procenta.

Zajímavé tedy bude podle analytika společnosti Akcenta Miroslava Nováka sledovat, jak se pomalejší růst spotřebitelských cen z počátku letošního roku promítne do nové prognózy. Tu ČNB ve středu zveřejní. "Pomalejší návrat inflace k cíli totiž znamená jediné - vyšší pravděpodobnost, že ČNB bude držet korunu nad hladinou 27 Kč/EUR déle než jen do začátku roku 2015. To, že se tak stane, vidím velmi reálně. A vůbec bych nebyl překvapen, když bude intervenční závazek v platnosti ještě na začátku roku 2016," uvedl.

I podle analytika UniCredit Bank Pavla Sobíška by ČNB pravděpodobně mohla snížit letošní výhled pro inflaci. "Je proto možné, že i s vyšším výhledem na růst HDP bude ČNB indikovat pozdější ukončení své intervenční devizové politiky, než v dosud přepokládaný termín začátku 2015," uvedl.

"Pokud se vývoj ekonomiky výrazněji neodchýlí od poslední prognózy ČNB, mělo by k uvolnění kurzových stavidel dojít někdy v prvním čtvrtletí příštího roku," uvedl hlavní ekonom Patria Finance David Marek. Pokud ovšem ČNB přehodnotí odhad vývoje inflace k nižším hodnotám, povede to k posunu okamžiku opuštění intervenčního režimu a následně zvyšování úrokových sazeb, dodal.

Devizové intervence spustila ČNB v listopadu kvůli uvolnění měnových podmínek a jako opatření proti deflaci.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK