Do vlastního nebo do pronájmu? Zvažte to!

05.05.2014 | , www.realcity.cz
Komerční sdělení


perex-img Zdroj: Finance.cz

Ne zřídka se setkáváme s názorem, že většina z nás upřednostňuje vlastnické bydlení neboli koupi nemovitosti. Lidé se obecně velmi neradi stěhují a hypoteční úvěr považují za menší zlo než „vyhazovat“ peníze z okna v případě pronájmu. Povíme si, co je pro koho výhodnější.

Nejčastější argumentací v případě, že se lidé rozhodnou pro nákup nemovitosti na hypotéku, je fakt, že jim po dvaceti až třiceti letech alespoň zůstane něco, jak se říká, v ruce. Nejen prostřednictvím médií bylo navíc bydlení v pronájmu prezentováno spíše negativně jako nevýhodné a nepopulární. Pravda je ovšem taková, že každý způsob má své výhody a nevýhody, proto je třeba zvážit podle daných okolností a životní situace, co se vám vyplatí.

V předchozích letech byly často dávány levné splátky hypotečních úvěrů na misku vah společně s platbami nájemného. Nájemci pak čelili častým konfrontacím s okolním světem, proč vyhazují peníze z okna a že je pro ně tedy lepší dávat ty samé finance za vlastní nemovitost. Pořízenou s pomocí hypotečního úvěru. Ale…

Výhody a nevýhody koupě bytu na hypotéku

Jednoznačným pozitivem při pořízení nemovitosti prostřednictvím hypotečního úvěru je fakt, že ceny nemovitostí se odrazili ode dna a začaly opět pozvolna růst. A to v důsledku zlepšené situace na realitním trhu. Pokud splácíte hypoteční úvěr, platíte za majetek, který vám v budoucnu zůstane, což může být pro řadu lidí jistou formou spoření, ke kterému by se za normálních okolností vůbec nepřinutili. Jde o poměrně nízkorizikovou investici s dlouhodobým růstem hodnoty a navíc lze splátky hypotéky (úroky) odečíst z daní. Nevýhodou ovšem zůstává starost o nemovitost jako takovou a nutnost oprav a její údržby. Nemůžete se také podle vlastní potřeby a životního stylu nikam přestěhovat. Je třeba počítat i s rizikem, že můžete přijít o práci a příjem, a tedy nebudete schopni úvěr splácet. Akutně lze tuto situaci řešit odkladem splátek, ale ne vždy a neomezeně. Tehdy se můžete dostat do skutečného problému, který může vyústit až v ohrožení vlastní existence. Je určitě nezbytné se proto dobře pojistit a to jsou opět další náklady. Stejně tak jsou dodatečnými náklady na vlastní byt či dům i daně a jiné poplatky. Vaše peníze jsou uložené, ale nemůžete s nimi libovolně manipulovat. Koupě nemovitosti na hypoteční úvěr se každopádně vyplatí v dlouhodobém horizontu. Při rozhodování tedy určitě stojí za to, udělat si podrobnou kalkulaci, ideálně s odborníkem.

Pronájem vám dá svobodu!  

Výhodou bydlení v pronajaté nemovitosti, která je na první pohled zřejmá, je maximální flexibilita. Kdykoli změníte práci, můžete se posunout blíže a ušetřit tak drahocenný čas strávený na cestách do zaměstnání, školy ap. Dle aktuálních požadavků a potřeb rodiny si můžete vybrat velikost i dispozice bytu. Ideální je samozřejmě pro studenty, mladé lidi, kteří chtějí cestovat a nepotřebují se vázat k místu. Ale i pro všechny, pro které je flexibilita v rámci práce hlavním kritériem. Přidejme k tomu i nulovou starost s údržbou bytu. Podle odborníků je to tak, že pokud nemáte vysoké příjmy, je pro vás forma nájemního bydlení významně bezpečnější, i když to tak na první pohled nevypadá. Peníze, které byste jinak přepláceli bankám, můžete využít jinak. Třeba ke společným zážitkům s rodinou. Samozřejmě ani tato varianta není bez nějakých ALE. Zejména postrádáte jistotu ve vlastnictví majetku. Majitel vám může prakticky kdykoli dát výpověď z nájmu. (Dá se však řešit smlouvou.) Navíc vás může chodit kontrolovat, což představuje menší soukromí. Nevýhodou může být i častější, případně i neplánované stěhování. Je pravdou, že peníze dáváte někomu jinému. Na druhou stranu za všechny služby je třeba platit. Na západě je tento druh bydlení mnohem oblíbenější než u nás. V tomto ohledu dávají Češi přednost „hodnotám“ v podobě nabytého majetku.

Jak se tedy rozhodnout?

Realitní i finanční odborníci radí zvážit nejprve aktuální situaci. Pokud neplánujete, že v bytu či v domu budete bydlet minimálně 5 let, finančně se vám to nevyplatí. Zaplatíte totiž nejen za poplatky spojené s koupí, ale i s následným předčasným prodejem. Díky hypotečnímu úvěru navíc první roky splácíte bance ve větší míře úroky než jistinu. Pokud jsou ale vaše plány dlouhodobější, můžete se bance zavázat. (Pro přesnější představu - je-li platba měsíčního nájemného o 25 – 30 % nižší, než by byla splátka hypotéky a nákladů na bydlení dohromady za stejnou dobu, vyplatí se vám zůstat v nájmu.) Pokud někdy v budoucnu budou ceny nemovitostí klesat a vy koupíte ve špatnou dobu, může se také stát, že zaplatíte hypotéku za nemovitost, která bude mít nakonec nižší hodnotu než v době vaší koupi. Vypadá to, že tato situace zatím v blízké budoucnosti nehrozí. Podobně je to v případě, že očekáváte jakoukoli větší životní změnu. Určitě raději vyčkejte, a pak se rozhodněte. S výpočtem, zda je pro vás výhodnější koupit byt či koupit dům nebo si zvolenou nemovitost pronajmout, vám dokáže pomoci nejen finanční odborník, ale třeba i zkušený zástupce realitní kanceláře

 

 

Autor článku

Reklamní sdělení  

Články ze sekce: Komerční sdělení