Komise letos čeká v ČR růst ekonomiky o dvě procenta

05.05.2014 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Brusel 5. května (zpravodaj ČTK) - Česká ekonomika letos vzroste o dvě procenta, uvedla Evropská komise ve své jarní makroekonomické prognóze. V roce 2015 by měl růst hrubého domácího produktu (HDP) dosáhnout 2,4 procenta. Deficit českých veřejných financí by měl letos být 1,9 procenta, v příštím roce 2,4 procenta. Podle předpovědi českou ekonomiku letos a v roce 2015 čeká solidní a široce založená obnova.

Jarní prognóza komise výrazným způsobem koriguje odhady z její zimní předpovědi, zveřejněné v únoru. Tehdy komise pro letošek předpokládala výrazně vyšší deficit na úrovni 2,8 procenta a pro rok 2015 až 3,3 procenta. Letošní HDP měl podle zimní předpovědi růst jen o 1,8 procenta, o rok později o 2,2 procenta. Ostatně také údaje komise uváděly v únoru propad HDP za loňský rok o 1,2 procenta, dnešní jarní předpověď k loňskému českému HDP přiřazuje pokles o 0,9 procenta.

Tento údaj je zcela v souladu s dubnovými čísly českého ministerstva financí, které je ovšem konzervativnější ve své předpovědi letošního růstu. České MF pro letošek v dubnu odhadovalo růst jen 1,7 procenta, o dvě procenta bude podle něj ekonomika posilovat až v roce 2015.

K růstu by po několika letech stagnace měla opět začít přispívat spotřeba domácností, uvádí materiál komise. Stejně jako v celé EU je to důsledek posílení reálných mezd a zlepšujících se vyhlídek na pracovním trhu, kterým napomáhá nízká míra inflace. Ta byla podle prognózy loni na úrovni 1,4 procenta, letos by měla dosáhnout 0,8 procenta a příští rok 1,8 procenta.

Evropská komise ale ve své nynější prognóze připomíná, že český růst se výrazně zvýšil už v posledním čtvrtletí loňského roku. Částečně to prý bylo dáno jednorázovými faktory jako předzásobování se kvůli daňovým změnám či reakcí na rozhodnutí České národní banky oslabit korunu.

V prvních šesti měsících letošního roku by měl ekonomiku pomáhat dostat z recese především export, v druhé polovině převezme tuto roli domácí spotřeba, uvádí prognóza.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK