Příspěvek na podporu obnovitelných zdrojů platí spotřebitelé v ceně elektřiny. Zatímco domácnosti a malé firmy odvádějí příspěvek v plné výši, která činí 6,27 centu (1,72 Kč) za kilowatthodinu, firmy s energeticky náročnou výrobou dosud platily 0,05 centu za kilowatthodinu.
Nová pravidla zpřísňují podmínky pro udělení výjimky. Nově na ni budou mít nárok jen ty firmy s energeticky náročnou produkcí, které se potýkají se silnou konkurencí na trzích mimo Evropskou unii. Kvůli tomuto opatření přijde o zvýhodnění zhruba čtvrtina podniků. Pro ty, které si výjimku zachovají, se cena "zelené přirážky" zvýší na 0,1 centu (2,8 haléře) za kilowatthodinu.
Na omezení nároku na výjimku z placení příspěvku se Německo v dubnu dohodlo s Evropskou komisí. Ta prověřovala systém výjimek od loňského prosince na základě stížnosti některých zemí EU, že Berlín tímto způsobem poskytuje domácímu průmyslu nepovolenou státní podporu. Německo výjimku obhajovalo s tím, že její odvolání by ohrozilo konkurenceschopnost jeho průmyslu a mohlo by vést k zániku tisíců pracovních míst.
Vláda předpokládá, že celkový objem zvýhodnění pro průmysl zůstane na současných 5,1 miliardy eur (140 miliard Kč). Výše "zelené přirážky" pro domácnosti a malé firmy se také snižovat nebude, podle vládních předpokladů by ale v budoucnu neměla ani výrazně růst, jako tomu bylo v předchozích letech.
Příspěvek na obnovitelné zdroje obsažený v ceně elektřiny slouží k pokrytí rozdílu mezi tržní cenou elektřiny a garantovanou cenou, kterou se stát zavázal provozovatelům obnovitelných zdrojů vyplácet. Podpora má přispět k většímu rozvoji obnovitelných zdrojů, které by podle plánů německé vlády měly v zemi nahradit jaderné elektrárny a část uhelných.