Ukrajina odebírá z Ruska více než polovinu plynu, který spotřebuje. Zemi vyvedl z míry požadavek ruské státní plynárenské firmy Gazprom na zvýšení plateb za plyn o téměř 80 procent. Kyjev kvůli tomu obvinil Moskvu, že používá plyn jako politický nástroj k potrestání Ukrajiny za to, že se snaží dostat z vlivu Kremlu.
Ve snaze získat levnější plyn se Kyjev obrátil na Polsko, Maďarsko a Slovensko, zda by mu nemohly poslat část svých dodávek plynu, včetně dodávek plynu z Ruska, prostřednictvím tzv. zpětného toku. Z Polska a Maďarska již Ukrajina plyn obdržela. Dodávky ze Slovenska čeká v září. Celkem chce letos dovézt z Evropy 6,5 miliardy metrů krychlových plynu.
"Je velmi důležité najít odpovědi na otázky, které do této doby nebyly nalezeny. Je to otázka dodávek plynu do podzemního úložiště, protože v případě, že zde nebude dostatek plynu na začátku chladného období, Rusko nebude schopné plnit své závazky na tranzit (do Evropy)," prohlásil Prodan. Podle něj Ukrajina potřebuje mít do poloviny říjny v zásobnících 17 až 20 miliard metrů krychlových plynu, aby mohla zajistit tranzit ruského plynu do Evropy. V současnosti však v nich je pouze 8,3 miliardy metrů krychlových.
"Máme trochu času. Budeme však muset vážně začít čerpat plyn nejpozději v červnu," upozornil. "Energetická bezpečnost Ukrajiny a Evropy jsou spojené a chceme vyřešit tento problém. Můžeme ho vyřešit do června? Já doufám, že můžeme. Všichni na tom máme zájem," dodal.
Ukrajinská státní energetická firma Naftogaz předložila podle Prodana Gazpromu minulý měsíc několik návrhů, včetně návrhu na zafixování ceny na 268,5 dolaru (5300 Kč) za 1000 metrů krychlových až do konce platnosti kontraktu, odstranění podmínky "vezmi nebo plať" a revize současné úrovně dluhu Ukrajiny za dodávky ruského plynu.
Ukrajina se zoufale snaží změnit podmínky dohody z roku 2009, kterou vyjednala dřívější prozápadní vláda. Podle těchto podmínek musí Ukrajina koupit stanovený objem plynu, ať ho potřebuje nebo ne, za cenu 485 dolarů za 1000 metrů krychlových, což je nejvyšší cena v celé Evropě. Moskva později tyto podmínky zmírnila výměnou za spolupráci a loni tak Ukrajina platila 400 dolarů na 1000 metrů krychlových. Poté, co bývalý ukrajinský prezident Viktor Janukovyč odmítl dohodu s Evropskou unií, Rusko dokonce cenu snížilo až na 268,5 dolaru. Nyní však Rusko trvá na platnosti staré smlouvy a staré ceny. Rusko také tvrdí, že mu Ukrajina dluží vysoké částky, a pohrozilo zastavením dodávek, pokud mu dluh nesplatí. Tím by se opakovala "plynová válka" z let 2005 a 2009, kdy uprostřed zimy byly přerušeny i dodávky do Evropy.
"Ukrajina je schopná platit za plyn, ale bude platit pouze tržní a spravedlivou cenu," prohlásil Prodan. Kyjev chce také předložit spor s Gazpromem arbitrážnímu soudu ve Stockholmu, pokud se obě strany nedohodnou na ceně do 28. května. Upozornil, že podle Ukrajiny Gazprom zneužívá svého monopolního postavení na trhu.
Rusko zatím na ukrajinské požadavky oficiálně neodpovědělo. Moskva odmítá jednat s novou vládou, která podle ní není legitimní. Gazprom dnes varoval Ukrajinu, že bude požadovat platby za dodávky plynu předem, což by dále prohloubilo nejhorší krizi mezi Východem a Západem od konce studené války.
Ukrajina vytěží zhruba 20 miliard metrů krychlových plynu ročně. Loni spotřebovala 50 miliard metrů krychlových. Z EU loni dovezla dvě miliardy metrů krychlových.