"V současné době se s podrobnostmi zprávy DKEVR seznamujeme. Poté, co závěry podrobně přezkoumáme, zveřejníme v této věci oficiální stanovisko," řekl Apostolov. "Co ale nyní mohu říci, je to, že výhrady uvedené ve zprávě o auditu jsou výjimečné případy, které jsou řešitelné a které vznikly z věcných důvodů," dodal.
Za věcné důvody Apostolov označil "klesající finanční zdroje společnosti a neustálé krádeže a útoky na zařízení ČEZ". O zmenšujících se finančních zdrojích řekl, že jsou následkem špatného regulačního prostředí. Prohlásil také, že zpráva pokrývá velký časový úsek, neboť hodnotí období od roku 2008 do loňského roku.
DKEVR v uplynulém týdnu oznámil, že hodlá pokutovat české energetické společnosti ČEZ a Energo-Pro i rakouskou firmu EVN za více než 2600 nedostatků, jichž se ve svých aktivitách dopustily od roku 2008. Celková výše pokut by mohla činit minimálně 50 milionů leva (zhruba 700 milionů Kč). Na vyměření pokuty si regulátor vzal čas 15 dnů.
Největší počet pochybení, jež odhalil pětiletý audit aktivit všech tří podniků, souvisí podle agentury Focus s výměnou měřičů. Šéf regulačního úřadu Bojan Boev ale zmínil také například neopodstatněné výdaje za poradenské služby.
ČEZ v reakci na prohlášení úřadu DKEVR obratem uvedl, že funguje v souladu s předpisy Bulharska i Evropské unie. Dodal, že po vyhodnocení výsledků auditu učiní kroky k ochraně zájmů svých zákazníků i akcionářů.