"Evropská komise má obavy že tyto tři banky se zřejmě účastnily tajné dohody, která měla narušit normální průběh stanovování cen u složek pro deriváty z úrokových sazeb eura," uvedl výkonný orgán Evropské unie podle agentury Reuters.
Prosincové sankce dopadly na britskou Royal Bank of Scotland (RBS), americké Citigroup a JPMorgan, německou Deutsche Bank, francouzskou Société Générale a makléřskou firmu RP Martin. Brusel tehdy uvedl, že bude ještě vyšetřovat Crédit Agricole, HSBC, JPMorgan a makléřskou firmu ICAP. CréditAgricole a HSBC tehdejší dohodu s komisí výslovně odmítly a daly najevo, že se budou jejím nařčením bránit.
Od komise to byly první tresty za manipulace s referenčními sazbami, od nichž se odvozují úroky milionů finančních transakcí v eurozóně a ve světě v hodnotě stovek bilionů eur. Americké a britské úřady potrestaly pět bank již dříve vysokými pokutami za manipulace se sazbou LIBOR v úhrnné výši 3,7 miliardy dolarů (7č miliardy Kč).
Manipulace s referenčními sazbami vyšly najevo předloni, kdy jako první uzavřela dohodu o urovnání žaloby s americkými a britskými úřady banka Barclays. Ukázalo se, že velké banky v době finanční krize v letech 2007 až 2009 s tichým souhlasem vlád a centrálních bank hlásily nižší sazby, než za jaké si byly schopny půjčovat, aby jim nehrozily existenční problémy. Špatné kontroly nad londýnskou mezibankovní sazbou LIBOR ale v té době využívali i někteří obchodníci a další zaměstnanci bank k manipulacím se sazbami pro vlastní účely.