K růstu přispívaly především úvěry domácnostem a finančním institucím. V případě nefinančních podniků poptávka spíše stagnovala.
"Zásluhu na růstu měly tradičně především úvěry na bydlení s růstem o 5,3 procenta. Růstové hodnoty ale už několik měsíců vykazují také spotřebitelské úvěry (nyní růst o 2,5 procenta), což souvisí s obnovou důvěry obyvatel v ekonomický růst," komentoval data náměstek výkonného ředitele asociace Jan Matoušek.
U podniků meziročně klesl objem úvěrů například do zpracovatelského průmyslu (-1,4 procenta), stavebnictví (-3,5 procenta) a logistiky (-6,6 procenta). Růst zaznamenaly třeba velkoobchod a maloobchod.
Hodnoty sazeb nových úvěrů podnikům se v březnu téměř neměnily. U domácností se mírně zvýšily průměrné sazby spotřebitelských úvěrů na 14,26 procenta, naopak průměrné sazby nových úvěrů na nákup bytových nemovitostí se přiblížily absolutnímu historickému minimu z loňského června a klesly na 3,34 procenta.
Kvalita úvěrového portfolia bank se v březnu spíše zhoršila. "Ke zhoršení však došlo především u nerezidentů," upozornil Matoušek. Objem a podíl úvěrů v selhání se výrazně zvýšil celkově o 16,4 miliardy korun na 6,5 procenta, z čehož 15,7 miliardy tvořily právě úvěry nerezidentům. Podíl klasifikovaných úvěrů víceméně stagnoval.