Produkce hlavních vývozních komodit, jako je ropa a zemní plyn, byla v Rusku v dubnu slabší. Produkce ropy stoupla meziročně o 1,3 procent a produkce plynu dokonce o 6,7 procenta klesla. Celková těžba přírodních zdrojů se však zvýšila o 1,1 procenta a tempo růstu zrychlilo z 0,6 procenta v březnu. Produkce zpracovatelského sektoru se pak zvýšila o 3,9 procenta a energetických společností o 1,9 procenta.
Produkce některých potravin, například másla, stoupla téměř trojnásobně. Automobilový průmysl nicméně zažil propad. Výroba osobních aut se snížila o 0,2 procenta a autobusů dokonce o 28,2 procenta.
Analytici v anketě agentury Reuters očekávali v dubnu zvýšení výroby o 0,9 procenta. Průzkum bankovní společnosti HSBC pak ukázal, že aktivita ve zpracovatelském sektoru se již šestý měsíc za sebou snížila.
Analytici připisují překvapivě vysoký růst vývoji kurzu rublu, který byl v dubnu o téměř deset procent slabší k dolaru než na začátku roku. "Kvůli slabšímu rublu a zvýšení inflačních očekávání začala populace aktivně utrácet úspory za nákupy v maloobchodech," uvedla analytička společnosti Uralsib Olga Sterinová. "Domnívám se, že to stimulovalo nejen poptávku po zboží z dovozu, ale také pravděpodobně po domácím zboží."
Ruská centrální banka minulý měsíc uvedla, že bude obtížné v letošním roce splnit plánovaný inflační cíl, stanovený na pět procent. Nově tak očekává, že spotřebitelské ceny stoupnou o šest procent.
Bývalý ruský ministr financí Alexej Kudrin tento týden odhadl, že sankce zavedené Západem by v Rusku mohly snížit hrubý domácí produkt o jeden procentní bod, což by bylo zhruba 700 miliard rublů (406,6 miliardy Kč). Ruská vláda minulý týden přijala konzervativní scénář ekonomického výkonu země, který počítá se zvýšením HDP o 0,5 procenta. Ministerstvo financí však uvedlo, že i půlprocentní růst je ambiciózní cíl.
Ukrajinský statistický úřad v pondělí oznámil, že průmyslová výroba v zemi v dubnu klesla o šest procent. Analytici očekávali její pokles o 5,3 procenta.