Dohoda Číny s Ruskem prý neovlivní zásobování Evropy plynem

23.05.2014 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Berlín 23. května (zpravodaj ČTK) - Dohoda mezi Ruskem a Čínou o dodávkách plynu nebude mít dopad na dovoz této suroviny do Evropy. Evropská unie by ale přesto měla diverzifikovat své nákupy a především pokročit v budování vnitřního energetického trhu, řekl zahraničním novinářům v Berlíně prezident Svazu německého průmyslu (BDI) Ulrich Grillo. Nebrání se ani polskému návrhu na společné nákupy plynu pro celou Evropskou unii.

 

Rusko s Čínou jednaly o zásobování plynem zhruba deset let. Tento týden podepsala ruská státní společnost Gazprom smlouvu, v níž se zavázala dodávat do Číny po dobu 30 let 38 miliard krychlových metrů plynu ročně. Před zahájením dodávek bude nutné postavit plynovod ze sibiřských plynových polí na čínské pobřeží.

"Pokud je mi známo, tak dohodnutý objem dodávek odpovídá zhruba jedné pětině dovozu ruského plynu do Německa," řekl Grillo s tím, že v takovém případě nemá obavy z toho, že by Rusko přestalo plyn do Evropy dodávat a zaměřilo se výhradně na čínský trh.

Dohodu Ruska s Čínou vnímá jako logický krok. "Je to příklad toho, že je správné diverzifikovat. A Rusové to dělají, nechtějí dodávat jen do Evropy, ale i do Číny," řekl. "My na druhou stranu musíme diverzifikovat své nákupy. V Německu jsme ze 30 procent závislí na dovozu plynu a ropy z Ruska, v některých evropských zemích je závislost dokonce stoprocentní," dodal Grillo.

Kromě hledání nových dodavatelů plynu by se EU podle prezidenta BDI měla zaměřit i na dokončení vnitřního energetického trhu. "Pokud bychom vytvořili plně integrovaný energetický trh s funkční přeshraniční infrastrukturou, znamenalo by to v celoevropském měřítku každý rok úspory ve výši 50 miliard eur (1,4 bilionu Kč). To by zvýšilo naši konkurenceschopnost," prohlásil Grillo.

Možné úspory vidí i v polském návrhu na společné evropské nákupy energetických surovin. "Společné nákupy by vytvořily silnější obchodní pozici pro unii. Je ale třeba zvážit všechny dopady, které by to přineslo," řekl Grillo. Na rozdíl od většiny německých politiků neodmítá prezident BDI ani návrh polského premiéra Donalda Tuska na zahájení těžby břidlicového plynu v Evropě.

"Jsem pevně přesvědčen, že bychom neměli hydraulické frakování předem odsuzovat, ale že bychom ho měli testovat," řekl o kontroverzní metodě těžby břidlicového plynu, která se využívá zejména ve Spojených státech. "Pokud se ukáže, že to životní prostředí nepoškozuje, měli bychom začít jednat o průmyslovém využití frakování. Protože v USA se ukázalo, že břidlicový plyn může snížit cenu energie a tím zlepšit konkurenceschopnost firem," doplnil Grillo.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK