Výrazně omezit hospodářskou soutěž mohla podle nového vedení například podmínka, podle které se do tendru za 50 milionů na právní poradenství při vypisování veřejných zakázek mohla přihlásit pouze taková společnost, které v minulosti organizovala alespoň dvě výběrová řízení, z toho každé minimálně za jednu miliardu korun. To mohlo být diskriminační pro firmy, které organizovaly významné veřejné zakázky, ale které dosahovaly hodnoty jen v řádech stovek milionů korun, uvedlo ŘSD.
Vítězové zrušených tendrů na právní služby měli právní poradenství pro ŘSD zajišťovat po čtyřleté období, během kterého organizace předpokládala vyfakturování celkem 20 tisíc hodin právních služeb.
Kvůli drahým službám externích právníků a pochybnostem při vykazování jejich činnosti vloni ředitelství silnic kritizoval Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ). Ten poukázal na skutečnost, že mezi roky 2010 a 2011 se náklady na právníky zvýšily o 62 procent na téměř 132 milionů korun za rok, v roce 2012 pak vzrostly o dalších devět procent na zhruba 144 milionů korun. Celkem podle NKÚ správce komunikací od roku 2010 do března 2013 za právní služby utratil 357 milionů korun.
Dodané právní služby navíc podle zjištění kontrolorů v některých případech vůbec neodpovídaly rámcové smlouvě nebo obsahu prováděcí smlouvy. Právní poradce tak za sazbu 3500 korun na hodinu například vytvářel obrázek ke směrnici (za 7000 korun) nebo stěhoval archiv o dvě patra výš (za 29.750 Kč). "U tří prováděcích smluv generální ředitelství kontrolorům nedoložilo, jaké služby byly na jejich základě poskytnuty," doplnil úřad.
Zjištění kontrolorů považoval tehdejší ministr Zdeněk Žák za velice závažná. Právě od nyní zrušených výběrových řízení si naopak sliboval zprůhlednění systému v zadávání zakázek externím právníkům.