Šéfka ERÚ považuje kauzu údajných podvodů za zmanipulovanou

28.05.2014 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Praha 28. května (ČTK) - Předsedkyně Energetického regulačního úřadu (ERÚ) Alena Vitásková považuje kauzu údajných podvodů při udělování solárních licencí, kde je mezi obžalovanými, za zmanipulovanou. Soud podle ní prokáže její nevinu, odstoupit z funkce proto nehodlá. Řekla to v rozhovoru s ČTK. Soudní proces s desítkou obžalovaných začne v pondělí 2. června.

"Celý proces považuji za zcela zmanipulovaný a vytržený z kontextu. Ti, kteří zapříčinili situaci, kdy tu máme podporu obnovitelných zdrojů téměř bilion korun, budou svědčit proti mně," uvedla Vitásková ke kauze licencí pro fotovoltaické elektrárny na Chomutovsku.

Desítka lidí je souzena za to, že elektrárny získaly licenci předčasně, v závěru roku 2010, kdy ještě platily dvojnásobné výkupní ceny. Státu tím měla vzniknout škoda téměř dvě miliardy korun. Vitásková, která do úřadu nastoupila v roce 2011, se údajně provinila tím, že zmařila obnovu řízení o odebrání licencí.

Šéfka ERÚ to odmítá a nehodlá z funkce odstoupit. "Chci dokončit svůj mandát, ale především chci dokončit svou práci," řekla. Důvodem k odvolání z úřadu by podle zákona bylo až pravomocné odsouzení.

Lživé je podle ní i poukazování na střet zájmu, tedy případ údajného ovlivňování firem, které Vitásková vlastnila před nástupem do funkce. Informace o tom, že se policie zabývá korespondencí Vitáskové se současnými vlastníky těchto firem, jsou součástí spisu. "Je to ubohá lež proti mé osobě. Tam je přímo uvedeno, že firmy řídím a neoprávněně podnikám, což je v rozporu s energetickým zákonem. Já nepodnikám, nejsem v rozporu se zákonem, jedná se o stejnou konstrukci jako v ostatních případech," uvedla.

Šéfka úřadu neoznačila žádného konkrétního viníka, který by stál za jejím obviněním. V rozhovoru jen uvedla, že bude souzena v souvislosti s dědictvím, jež získala po předchozím vedení ERÚ. Například u obnovitelných zdrojů podle ní podpora vzhledem k tehdejšímu nastavení přijde občany na téměř bilion korun, tedy ročně 45 miliard korun. Kromě solárního byznysu upozornila na problematiku biometanu, což byl projekt, u něhož se podle ní podařilo zabránit rozšíření do rozměrů podobných fotovoltaice.

Předsedkyně úřadu se v uplynulém období snažila proti domnělým viníkům aktivně vystupovat, loni například byla za trestními oznámeními na předchozí vedení úřadu, policie ale případ odložila. Kvůli napjaté atmosféře kolem úřadu byla Vitáskové přidělena policejní ochranka, a to v souvislosti s incidentem, kdy se někdo pokusil vytlačit její auto z dálnice. Od tohoto mimořádného opatření policie upustila zhruba před měsícem.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK