Zastavením dodávek plynu na Ukrajinu pohrozila Moskva kvůli tomu, že Kyjev dluží ruské státní společnosti Gazprom peníze za už odebraný plyn. Podle Moskvy činí výše dluhu 3,5 miliardy dolarů (70,5 miliardy korun). Při pondělních trojstranných jednáních mezi zástupci Evropské komise, Ruska a Ukrajiny sice ukrajinský ministr energetiky Jurij Prodan předběžně slíbil zaplacení dvou miliard dolarů z dluhu ještě tento týden, dohodu ale ještě musí potvrdit ukrajinská vláda, která by o záležitosti měla jednat dnes.
V Evropské unii zaznívaly hlasy, že by v případě výpadku ruských dodávek mohla Ukrajina získávat plyn ze západu prostřednictvím reverzního chodu plynovodů. "Teoreticky to možné je, ale má to celou řadu technických komplikací," upozornil nyní Hamáček. Problémy jsou podle něj především ve stavu plynárenské infrastruktury.
"Co se týká české části onoho plynovodu, tam to možné je a je to už historicky vyzkoušeno, kdy přes Českou republiku bylo možné zásobovat Slovensko v roce 2009," uvedl Hamáček. "pokud vím, tak obdobné investice zatím ještě neproběhly na slovenské straně a už vůbec ne na straně ukrajinské. A otevřeně řečeno, nikdo neví, v jaké stavu je plynárenská infrastruktura na ukrajinském území a zda vůbec by bylo možné provést onen reverzní chod právě na té ukrajinské části onoho plynovodu," dodal. V každém případě by to podle něj vyžadovalo z ukrajinské strany finanční investice.
Pokud by Rusko skutečně zastavilo dodávky plynu na Ukrajinu na počátku června, Kyjev podle Hamáčka nebude moct počítat s okamžitým nahrazením tohoto výpadku pomocí dovozu z Evropské unie. "Pokud by došlo k nějakému výpadku, tak v horizontu týdnů asi nejsme schopni zajistit reverzní chod. V horizontu měsíců za vynaložení příslušných finančních prostředků by to asi možné bylo," řekl předseda Poslanecké sněmovny.
Podle Hamáčka celou věc kromě technických problémů komplikuje i obchodní riziko pro dodavatele plynu. "Otázka je, zda by byli ochotni a připraveni dodávat Ukrajině plyn za situace, kdy Ukrajina není schopna splácet dodávky plynu ruskému dodavateli. Zda by tedy nějaký jiný dodavatel byl ochoten jít do rizika, že za odebraný plyn mu nebude zaplaceno," podotkl Hamáček.