Ředitel České exportní banky Klumpar rezignoval, nahradí ho Bureš

30.05.2014 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Praha 30. května (ČTK) - Ředitel České exportní banky (ČEB) Jiří Klumpar dnes rezignoval na svou funkci. Novým předsedou představenstva a generálním ředitelem ČEB představenstvo banky zvolilo dosavadního místopředsedu představenstva a náměstka generálního ředitele Karla Bureše. Banka to oznámila v tiskové zprávě. Klumpara minulý týden vyzvali k rezignaci ministři průmyslu a financí. Banka má problematické pohledávky za zhruba 16 miliard.

Klumpar skončil po dohodě s dozorčí radou banky. "Považuji úkoly, které jsem si při nástupu do ČEB stanovil, z mého pohledu za splněné a dávám prostor svému nástupci, aby pokračoval v prosazování efektivních směrů rozvoje banky podle nejlepší bankovní praxe," uvedl Klumpar.

"Po Jiřím se budu snažit pokračovat ve vytyčeném trendu rozvíjení nových exportních obchodů, stejně tak jako v restrukturalizaci stávajícího uvěrového portfolia. Tuto pozici považuji jako profesionální i osobní výzvu," dodal nově zvolený ředitel ČEB Karel Bureš.

Ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek (ČSSD) minulý týden vyzval Klumpara k rezignaci. V rozhovoru pro tisk prý překročil své kompetence manažera, když navrhl vytvoření nové Konsolidační banky. S Mládkovým požadavkem souhlasil i ministr financí Andrej Babiš (ANO).

Mládkovi vadí, že Klumpar navrhl vytvoření nové Konsolidační banky z části České exportní banky. Takovéto návrhy mu podle ministra vůbec nepřísluší a nemá je projednány s žádným akcionářem. "Takto problém nestojí a po konzultaci s klíčovými kolegy ve vládě jsem zjistil, že nikdo z nich si vytvoření Konsolidační banky II nepřeje," dodal Mládek.

Klumpar byl předsedou představenstva a generálním ředitelem České exportní banky od prosince 2012. ČEB byla předtím bez ředitele od 20. září, kdy rezignoval Tomáš Uvíra. Klumpar je bývalý nucený správce Agrobanky a rovněž působil v České národní bance.

V polovině ledna zasahovala v ČEB a v Exportní garanční a pojišťovací společnosti (EGAP) protikorupční policie. Vyžádala si materiály k obchodním případům z let 2005 až 2011. Klumpar v březnu uvedl, že ČEB má problematické pohledávky za 16 miliard korun. Z této částky by zhruba šest až sedm miliard mohla vymoci zpátky. Zbylých devět až deset miliard korun bude velmi obtížně vymahatelných.

ČEB je vlastněna čtyřmi ministerstvy. Ministerstvo financí v ČEB vykonává 41 procent akcionářských práv státu, ministerstvo průmyslu a obchodu 24 procent, ministerstvo zahraničí deset procent a ministerstvo zemědělství pět procent. Zbylých 20 procent akcií drží EGAP, kterou ovládají stejná čtyři ministerstva.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK