Index nákupních manažerů (PMI) pro zpracovatelský sektor eurozóny v květnu klesl na 52,2 bodu z dubnových 53,4 bodu. Květen byl přitom jedenáctý měsíc v řadě, kdy se index udržel nad úrovní 50 bodů, která odděluje růst od poklesu. Dílčí index pro výrobu klesl na 54,3 bodu z předchozích 56,5 bodu. Konečné výsledky jsou v obou případech horší, než byly první rychlé odhady.
Solidní výsledky opět přišly z Německa, tedy z největší ekonomiky eurozóny. Nezvládly ale dorovnat pokles aktivity ve Francii, kde index PMI po dvou měsících expanze opět klesl pod hranici 50 bodů.
Květnový pokles v PMI pro zpracovatelský průmysl posílí volání po tom, aby vedoucí představitelé přišli se zásadní podporou regionální ekonomiky a aby zažehnali hrozbu deflace, sdělil podle agentury Reuters hlavní ekonom společnosti Markit Chris Williamson.
Výsledky zároveň ukázaly, že výrobci v květnu nepatrně zvýšili ceny. Dílčí index pro výrobní ceny stoupl na 50,3 bodu z 49,2 bodu. Předpokládá se, že míra inflace v 18 zemích používajících euro bude v květnu stagnovat na úrovni 0,7 procenta, což by bylo hluboko pod dvouprocentním cílem ECB. Inflace by zároveň byla pod jedním procentem a zůstala by v oblasti, kterou ECB považuje za nebezpečnou.
Zasedání měnového výboru ECB se koná ve čtvrtek.