ČR podle komise dál neplní všechny podmínky pro přijetí eura

04.06.2014 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Brusel 4. června (zpravodaj ČTK) - Česká republika dál neplní některé z podmínek potřebných pro případné přijetí společné evropské měny, uvedla dnes Evropská komise v letošní zprávě o připraveností zemí Evropské unie na euro. Česko stále není součástí systému směnných kurzů označovaného jako ERM II, v němž musí země být před zavedením společné měny nejméně dva roky. Dokument poukazuje také na to, že české zákony týkající se centrální banky a její nezávislosti nejsou plně v souladu s evropským právem.

Zpráva komise o připravenosti na euro se letos týkala osmi zemí. Kromě ČR také Bulharska, Chorvatska, Maďarska, Polska, Rumunska, Švédska a Litvy. Litva jako jediná takzvané maastrichtské podmínky splňuje a eurem by měla - v případě souhlasu unijních zemí - začít platit od 1. ledna 2015.

Bude tak devatenáctou unijní zemí, která společnou měnu přijme. K přijetí eura se v přístupových smlouvách zavazují všichni členové unie, jen Velká Británie a Dánsko mají vyjednané výjimky. Průzkumy v Česku přitom naznačují, že proti přijetí eura je významný počet občanů.

Konvergenční zprávu dnes v Bruselu, s jasným důrazem na rozhodnutí o Litvě, prezentoval eurokomisař pro hospodářské a měnové otázky Olli Rehn. Připomněl, že z ostatních posuzovaných členů si jen Rumunsko stanovilo datum, kdy by chtělo euro přijmout, a to na rok 2019. Rehn přitom míní, že stanovení takového data se pro ekonomiku dotčené země může stát katalyzátorem hospodářských reforem.

Také vstup do mechanismu směnných kursů, v němž například právě ČR chybí, by podle Rehna pro země přínosný. Eurokomisař v této souvislosti zmínil právě Dánsko, které v ERM II je a euro jako takové se přitom přijímat nechystá.

Komise už v pondělí navrhla členským zemím, aby s Českem ukončily řízení o nadměrném deficitu, zahájené v roce 2009. Pokud se to zřejmě už tento měsíc stane, začne Praha plnit podmínku týkající se schodku veřejných financí pod třemi procenty hrubého domácího produktu.

Praha od poslední podobné zprávy z roku 2012 plní podmínku cenové stability. V období 12 měsíců do letošního dubna, kdy letošní zpráva začala vznikat, byla průměrná míra inflace 0,9 procenta, tedy bezpečně pod hranicí 1,7 procenta. Česko nemá problémy ani s podmínkou dlouhodobé výše úrokových sazeb.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK